| Manufacturer | Polaris |
|---|
| Model | 2021 Polaris Rzr Xp 4 1000 High Lifter |
|---|
| Type | Sport UTV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 or AWD |
|---|
| Price | 25999 |
|---|
| Years Made | 2021 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | USA |
|---|
| Engine Manufacturer | ProStar |
|---|
| Engine Type | In-line |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 2 |
|---|
| No of Valves | 8 |
|---|
| Valve Configuration | DOHC |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Compression Ratio | 0.45902777777777781 |
|---|
| Displacement | 60.9 cu in (998,0 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.89 in (7,3 cm) |
|---|
| Bore | 3.66 in (9,3 cm) |
|---|
| Fuel Injector Size | 1,9 in (4,8 cm) |
|---|
| Horsepower | 110 HP (82,0 kW) |
|---|
| Torque | 71 ft-lbs (96,3 Nm) |
|---|
| Horsepower RPM | 8000 |
|---|
| Fuel Capacity | 9.5 gal (36,0 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
|---|
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
|---|
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or AWD |
|---|
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
|---|
| No Of Driveline Modes | 2 |
|---|
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Front Suspension Manufacturer | Walker Evans |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent |
|---|
| Rear Suspension Manufacturer | Walker Evans |
|---|
| Rear Suspension Material | Steel |
|---|
| Steering Type | Power |
|---|
| Steering Control | Steering Wheel |
|---|
| Tire Manufacturer | Outlaw |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Front Tire Diameter | 29,5 in (74,9 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 29,5 in (74,9 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 9.5 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 14 |
|---|
| Rear Tire Width | 9.5 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 14 |
|---|
| Front Tire | High Lifter Outlaw II: 29.5 x 9.5-14 |
|---|
| Rear Tire | High Lifter Outlaw II: 29.5 x 9.5-14 |
|---|
| Front Suspension Travel | 16 in (40,6 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 18 in (45,7 cm) |
|---|
| Rows Total | 2 |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| LSD Position | Center |
|---|
| Seat Type | Bucket |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| No Of Seats | 4 |
|---|
| No Of Cupholders | 4 |
|---|
| Cab Door Material | Hard |
|---|
| Winch Manufacturer | Polaris |
|---|
| Light Type | LED |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Temperature Warning Type | Gauge |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Payload Capacity | 900 lbs (408,2 kg) |
|---|
| Bed Capacity | 300 lbs (136,1 kg) |
|---|
| Bed Width | 22 in (55,9 cm) |
|---|
| Bed Volume | 2.5 ft3 (0,1 m³) |
|---|
| Length | 149,0 in (378,6 cm) |
|---|
| Width | 64 in (162,6 cm) |
|---|
| Height | 75.3 in (191,3 cm) |
|---|
| Wheelbase | 117 in (297,2 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 15 in (38,1 cm) |
|---|
| Bed Length | 28 in (71,1 cm) |
|---|
| Bed Height | 7 in (17,8 cm) |
|---|
| Dry Weight | 1752 lbs (794,7 kg) |
|---|
| Max. Weight | 4500 lbs (2041,2 kg) |
|---|
| Review | I took a highlifter installed 4" portals cab for winter .35" inch tires front glass . Onboard air, front lite bar. Street legal. Heater front and rear. 21 " ground clearance. Tree sliders, factory winch. Full skid plate. With the 50% lower low gear it is a beast in the snow or in the rocks. I ride with a lot of other sxs. And I can ride with the best in rocks especially in the snow. |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine Case Guard | No |
|---|
| Turbocharged | No |
|---|
| Supercharged | No |
|---|
| Speed Governor | No |
|---|
| Tilt Steering | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Exterior Covers | Standard |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Front Fender Flairs | Standard |
|---|
| Rear Fender Flairs | Standard |
|---|
| Camouflage | No |
|---|
| Camouflage Trim | No |
|---|
| Front Mud Guards | No |
|---|
| Rear Mud Guards | No |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Headrest | Yes |
|---|
| Grab Rail or Strap | Standard |
|---|
| Seat Belts | Standard |
|---|
| Removable Tailgate | No |
|---|
| Removable Sides | No |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Voltage Meter | Standard |
|---|
| Chain Guard | No |
|---|
| Exhaust Guard | No |
|---|
| Cab Cage | Standard |
|---|
| Cab Rollbar | Standard |
|---|
| Paint | Standard |
|---|
| Decal Kit | Standard |
|---|
| Lockable Storage | Standard |
|---|
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Service Reminder | Standard |
|---|
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
|---|
| Roller Fairlead | Standard |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Tachometer | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|
| Tilt | No |
|---|