| Manufacturer | Polaris |
|---|
| Model | 2018 Polaris Rzr Xp 1000 Eps Trails & Rocks Edition |
|---|
| Type | Sport UTV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 or AWD |
|---|
| Price | 22499 |
|---|
| Years Made | 2018 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | USA |
|---|
| Engine Manufacturer | ProStar |
|---|
| Engine Type | Parallel Twin |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 2 |
|---|
| No of Valves | 8 |
|---|
| Valve Configuration | DOHC |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Compression Ratio | 0.45902777777777781 |
|---|
| Displacement | 60.9 cu in (998,0 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.89 in (7,3 cm) |
|---|
| Bore | 3.66 in (9,3 cm) |
|---|
| Fuel Injector Size | 1,9 in (4,8 cm) |
|---|
| Horsepower | 110 HP (82,0 kW) |
|---|
| Fuel Capacity | 9.5 gal (36,0 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
|---|
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
|---|
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or AWD |
|---|
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
|---|
| No Of Driveline Modes | 2 |
|---|
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Front Suspension Manufacturer | Walker Evans |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent |
|---|
| Rear Suspension Manufacturer | Walker Evans |
|---|
| Rear Suspension Material | Steel |
|---|
| Steering Type | Power |
|---|
| Steering Control | Steering Wheel |
|---|
| Tire Manufacturer | Pro Armor |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Front Tire Diameter | 30 in (76,2 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 30 in (76,2 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 10 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 14 |
|---|
| Rear Tire Width | 10 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 14 |
|---|
| Front Tire | Pro Armor Crawler XG: 30 x 10-14 |
|---|
| Rear Tire | Pro Armor Crawler XG: 30 x 10-14 |
|---|
| Front Suspension Travel | 16 in (40,6 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 18 in (45,7 cm) |
|---|
| Rows Total | 1 |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| LSD Position | Center |
|---|
| Seat Type | Bucket |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| No Of Seats | 2 |
|---|
| No Of Cupholders | 0 |
|---|
| Cab Door Material | Hard |
|---|
| Winch Manufacturer | Polaris |
|---|
| Light Type | LED |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Temperature Warning Type | Gauge |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Payload Capacity | 740 lbs (335,7 kg) |
|---|
| Bed Capacity | 300 lbs (136,1 kg) |
|---|
| Bed Width | 22 in (55,9 cm) |
|---|
| Bed Volume | 2.6 ft3 (0,1 m³) |
|---|
| Length | 120,0 in (304,8 cm) |
|---|
| Width | 64 in (162,6 cm) |
|---|
| Height | 74.3 in (188,7 cm) |
|---|
| Wheelbase | 90 in (228,6 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 14 in (35,6 cm) |
|---|
| Bed Length | 28 in (71,1 cm) |
|---|
| Bed Height | 7 in (17,8 cm) |
|---|
| Dry Weight | 1567 lbs (710,8 kg) |
|---|
| Max. Weight | 4500 lbs (2041,2 kg) |
|---|
| Review | Purchased this as my first sxs and I am beyond pleased! Great all around vehicle for me, I can have fun being throttle happy and throw it in low and crawl everything I dare. Rides like a Cadillac and doesn't beat me up. The only thing I would like to see improvement on is better belt hold downhill. |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine Case Guard | No |
|---|
| Turbocharged | No |
|---|
| Supercharged | No |
|---|
| Speed Governor | No |
|---|
| Tilt Steering | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Exterior Covers | Standard |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Front Fender Flairs | Standard |
|---|
| Rear Fender Flairs | Standard |
|---|
| Camouflage | No |
|---|
| Camouflage Trim | No |
|---|
| Nerf Bars | Standard |
|---|
| Rear Mud Guards | No |
|---|
| Full Length Skid Plate | Yes |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Headrest | Yes |
|---|
| Grab Rail or Strap | Standard |
|---|
| Seat Belts | Standard |
|---|
| Navigation System | Standard |
|---|
| Removable Tailgate | No |
|---|
| Removable Sides | No |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Voltage Meter | Standard |
|---|
| Chain Guard | No |
|---|
| Exhaust Guard | No |
|---|
| Cab Cage | Standard |
|---|
| Cab Rollbar | Standard |
|---|
| Cab / Bed Divider | Standard |
|---|
| Metallic | Yes |
|---|
| Decal Kit | Standard |
|---|
| Lockable Storage | Standard |
|---|
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Service Reminder | Standard |
|---|
| Winch Mount | Standard |
|---|
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
|---|
| Roller Fairlead | Standard |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Tachometer | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|
| Tilt | No |
|---|