| Manufacturer | Polaris |
|---|
| Model | 2021 Polaris Rzr Xp Turbo |
|---|
| Type | Sport UTV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 or AWD |
|---|
| Price | 20999 |
|---|
| Years Made | 2021 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | USA |
|---|
| Engine Manufacturer | ProStar |
|---|
| Engine Type | Parallel Twin |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 2 |
|---|
| No of Valves | 8 |
|---|
| Valve Configuration | DOHC |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Displacement | 56.4 cu in (924,2 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.68 in (6,8 cm) |
|---|
| Bore | 3.66 in (9,3 cm) |
|---|
| Horsepower | 168 HP (125,3 kW) |
|---|
| Torque | 114 ft-lbs (154,6 Nm) |
|---|
| Fuel Capacity | 9.5 gal (36,0 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
|---|
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
|---|
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or AWD |
|---|
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
|---|
| No Of Driveline Modes | 2 |
|---|
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Front Suspension Manufacturer | Walker Evans |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent |
|---|
| Rear Suspension Manufacturer | Walker Evans |
|---|
| Rear Suspension Material | Steel |
|---|
| Steering Type | Power |
|---|
| Steering Control | Steering Wheel |
|---|
| Tire Manufacturer | Maxxis |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Front Tire Diameter | 29 in (73,7 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 29 in (73,7 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 9 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 14 |
|---|
| Rear Tire Width | 11 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 14 |
|---|
| Front Tire | Maxxis Bighorn: 29 x 9-14 Radial Tires |
|---|
| Rear Tire | Maxxis Bighorn: 29 x 11-14 Radial Tires |
|---|
| Front Suspension Travel | 16 in (40,6 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 18 in (45,7 cm) |
|---|
| Rows Total | 1 |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| LSD Position | Center |
|---|
| Seat Type | Bucket |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| No Of Seats | 2 |
|---|
| Cab Door Material | Hard |
|---|
| Light Type | LED |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Temperature Warning Type | Gauge |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Payload Capacity | 740 lbs (335,7 kg) |
|---|
| Bed Capacity | 300 lbs (136,1 kg) |
|---|
| Bed Width | 22 in (55,9 cm) |
|---|
| Bed Volume | 2.6 ft3 (0,1 m³) |
|---|
| Length | 119,0 in (302,4 cm) |
|---|
| Width | 64 in (162,6 cm) |
|---|
| Height | 73.8 in (187,5 cm) |
|---|
| Wheelbase | 90 in (228,6 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 14 in (35,6 cm) |
|---|
| Bed Length | 28 in (71,1 cm) |
|---|
| Bed Height | 7 in (17,8 cm) |
|---|
| Dry Weight | 1528 lbs (693,1 kg) |
|---|
| Review | I have a 2021 RZR XP Turbo that right out of the box had a bad clutch and a turbo diverter valve that was miss adjusted. Many calls to Polaris & visits to the dealership, still no help from either. Had to put an aftermarket clutch in myself to make it drive able. Finally got the diverter valve adjusted. 1100 miles on the aftermarket clutch and it drives great. To bad I had to spend $800 plus my labor to make a new machine drive the way it should have in the first place. |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine Case Guard | No |
|---|
| Turbocharged | Yes |
|---|
| Supercharged | No |
|---|
| Speed Governor | No |
|---|
| Tilt Steering | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Exterior Covers | Standard |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Front Fender Flairs | Standard |
|---|
| Rear Fender Flairs | Standard |
|---|
| Camouflage | No |
|---|
| Camouflage Trim | No |
|---|
| Rear Mud Guards | No |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Tail Light / Brake Light | Standard |
|---|
| Headrest | Yes |
|---|
| Grab Rail or Strap | Standard |
|---|
| Seat Belts | Standard |
|---|
| Removable Tailgate | No |
|---|
| Removable Sides | No |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Voltage Meter | Standard |
|---|
| Chain Guard | No |
|---|
| Exhaust Guard | No |
|---|
| Cab Cage | Standard |
|---|
| Cab Rollbar | Standard |
|---|
| Cab / Bed Divider | Standard |
|---|
| Metallic | Yes |
|---|
| Lockable Storage | Standard |
|---|
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Service Reminder | Standard |
|---|
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Tachometer | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|
| Tilt | No |
|---|