| Manufacturer | Polaris |
|---|---|
| Model | 2014 Polaris Ranger 400 |
| Type | Utility UTV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or AWD |
| Towing | 1250 lbs (567,0 kg) |
| Price | 8299 |
| Years Made | 2014 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | USA |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| No of Valves | 4 |
| Valve Configuration | OHV |
| Combustion | Carburetor |
| Carburetor Size | 1,3 in (3,3 cm) |
| Starter | Electric |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Displacement | 27.8 cu in (455,6 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.95 in (7,5 cm) |
| Bore | 3.46 in (8,8 cm) |
| Horsepower | 29 HP (21,6 kW) |
| Fuel Capacity | 9 gal (34,1 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or AWD |
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | McPherson Strut |
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Steering Wheel |
| Wheels Composition | Steel |
| Front Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
| Rear Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
| Front Tire Width | 8 |
| Front Wheel Diameter | 12 |
| Rear Tire Width | 11 |
| Rear Wheel Diameter | 12 |
| Front Tire | 25 X 8-12 |
| Rear Tire | 25 X 11-12 |
| Front Suspension Travel | 8 in (20,3 cm) |
| Rear Suspension Travel | 9 in (22,9 cm) |
| Rows Total | 1 |
| Rear Shock Qty | 2 |
| LSD Position | Center |
| Seat Type | Bench |
| Seat Material | Vinyl |
| No Of Seats | 2 |
| Cargo Bed Material | Polyethylene |
| Light Type | Halogen |
| Temperature Warning Type | Light |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 1250 lbs (567,0 kg) |
| Payload Capacity | 1000 lbs (453,6 kg) |
| Bed Capacity | 500 lbs (226,8 kg) |
| Bed Width | 42 in (106,7 cm) |
| Bed Volume | 8.9 ft3 (0,3 m³) |
| Length | 108,0 in (274,3 cm) |
| Width | 56.5 in (143,5 cm) |
| Height | 73 in (185,4 cm) |
| Wheelbase | 72 in (182,9 cm) |
| Ground Clearance | 10 in (25,4 cm) |
| Bed Length | 32 in (81,3 cm) |
| Bed Height | 11.5 in (29,2 cm) |
| Dry Weight | 1050 lbs (476,3 kg) |
| Review | Purchased to replace an old ATV. This thing drives more like a jeep and surprising capable on though trails. Even trails the ATV would feel unstable the ranger powers through like it glued to the rocks. Seems to have a great center of gravity and the wheel base that I though was going to be a problem in tight spots turns out to be a plus and I have yet to find a trail to narrow. Climbed some rocky wet steep trails that I never would have thought it would handle but not only did it hands it was scary easy and left me maybe a little to confident. I have not really test steep hills at any serious angles but my impressions are that this thing is in fact more stable than the average ATV when it comes to rolling it. |
| Fuel Injector | No |
| Carburetor | Yes |
| Rear Unlocking Differential | Yes |
| Rear Solid Axle | No |
| Exterior Covers | Standard |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Brush Guard | Yes |
| Light Guard | No |
| Front Bumper | Standard |
| A-Arm Skid Plate (Front) | Yes |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
| Front Mud Guards | No |
| Full Length Skid Plate | Yes |
| Headlight | Standard |
| Tail Light / Brake Light | Standard |
| Underseat Storage | Standard |
| Headrest | Yes |
| Grab Rail or Strap | Standard |
| Seat Belts | Standard |
| Hour Meter | Standard |
| Chain Guard | No |
| Cab Cage | Standard |
| Cab Rollbar | Standard |
| Metallic | No |
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
| Power Outlet | Standard |
| Cupholder | Standard |
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
| Digital Instrumentation | Standard |
| Overdrive | No |










