| Manufacturer | Polaris |
|---|---|
| Model | 2013 Polaris Rzr S 800 |
| Type | Sport UTV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or 4X4 |
| Towing | 1500 lbs (680,4 kg) |
| Price | 12699 |
| Years Made | 2013 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | USA |
| Engine Type | Longitudinal In-Line |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 2 |
| No of Valves | 4 |
| Valve Configuration | OHV |
| Combustion | Fuel Injected |
| Starter | Electric |
| Compression Ratio | 0.41736111111111113 |
| Displacement | 46.4 cu in (760,4 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.99 in (7,6 cm) |
| Bore | 3.15 in (8,0 cm) |
| Fuel Injector Size | 1,6 in (4,1 cm) |
| Fuel Capacity | 7.3 gal (27,6 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Steering Wheel |
| Tire Manufacturer | ITP |
| Wheels Composition | Aluminum |
| Tread Type | All Terrain |
| Front Tire Diameter | 27 in (68,6 cm) |
| Rear Tire Diameter | 27 in (68,6 cm) |
| Front Tire Width | 9 |
| Front Wheel Diameter | 12 |
| Rear Tire Width | 11 |
| Rear Wheel Diameter | 12 |
| Front Tire | ITP 900 XCT: 27 x 9-12 |
| Rear Tire | ITP 900 XCT: 27 x 11-12 |
| Front Suspension Travel | 12 in (30,5 cm) |
| Rear Suspension Travel | 12 in (30,5 cm) |
| Rows Total | 1 |
| Rear Shock Qty | 2 |
| LSD Position | Center |
| Seat Type | Bucket |
| Seat Material | Vinyl |
| No Of Seats | 2 |
| Light Type | Halogen |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Light |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 1500 lbs (680,4 kg) |
| Payload Capacity | 740 lbs (335,7 kg) |
| Bed Capacity | 300 lbs (136,1 kg) |
| Bed Width | 42 in (106,7 cm) |
| Bed Volume | 3.48 ft3 (0,1 m³) |
| Length | 104,0 in (264,3 cm) |
| Width | 60.5 in (153,7 cm) |
| Height | 70.5 in (179,1 cm) |
| Wheelbase | 77 in (195,6 cm) |
| Ground Clearance | 12.5 in (31,8 cm) |
| Bed Length | 22 in (55,9 cm) |
| Bed Height | 6.5 in (16,5 cm) |
| Dry Weight | 1022 lbs (463,6 kg) |
| Tongue Weight | 150 lbs (68,0 kg) |
| Review | In June of 2017 I purchased used Polaaris rzr 800. We live in Sin City Nevada I am 77 years old, my wife is 74. She will not, I repeat, WILL NOT!! ride a roller coaster. So,with fear and trepidation, after she helped me unload for our inigeral , she had me buckle the 4 point belt so tight I was almost unable to secure it around her youthful body. Now lets move up to this last weekend December 9th-11th down across the river from Laughlin, NV. where we followed my cousin Bill who "isn't right".. Hear hold my beer and watch this type of personality with his new rzr 1000. Have to say that first off my sweetheart of 50+ years wouldn't let go of her grip handle but after we went over what she figured was impossible boulders, through laying way over on her side and still going, up trails where all she could see was the clear blue Arizona skies, breaking over the top and down to who knows what. |
| Fuel Injector | Yes |
| Carburetor | No |
| Engine Case Guard | No |
| Engine Braking | Standard |
| Tilt Steering | Standard |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | No |
| Exterior Covers | Standard |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Brush Guard | Yes |
| Front Bumper | Standard |
| Front Mud Guards | No |
| Rear Mud Guards | No |
| Headlight | Standard |
| Headrest | Yes |
| Grab Rail or Strap | Standard |
| Seat Belts | Standard |
| Front Storage Well | Standard |
| Speedometer | Standard |
| Hour Meter | Standard |
| Chain Guard | No |
| Exhaust Guard | No |
| Cab Cage | Standard |
| Cab Rollbar | Standard |
| Metallic | No |
| Power Outlet | Standard |
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
| Clock | Standard |
| Tachometer | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |










