| Manufacturer | Kawasaki |
|---|---|
| Model | 2004 Kawasaki Bayou 300 |
| Type | Sport ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Manual (Automatic Clutch) |
| Drive | 4X2 |
| Towing | 700 lbs (317,5 kg) |
| Price | 3999 |
| Years Made | 2004 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | Japan |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Air cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| No of Valves | 2 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Combustion | Carburetor |
| No Of Carburetors | 1 |
| Carburetion Manufacturer | Keihin |
| Carburetor Size | 1,3 in (3,3 cm) |
| Starter | Electric and Pull |
| Compression Ratio | 8.6:1 |
| Displacement | 17.7 cu in (290,1 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.52 in (6,4 cm) |
| Bore | 2.99 in (7,6 cm) |
| Fuel Capacity | 2.4 gal (9,1 l) |
| Transmission Type | Manual (Automatic Clutch) |
| Primary Drive (Rear Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Gear |
| No Of Speeds | 5 |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | No |
| Driveline Type | 4X2 |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Dual Drum |
| Front Suspension Type | Double A-Arm |
| Rear Suspension Type | Independent |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Tire Manufacturer | Dunlop |
| Wheels Composition | Steel |
| Tire Types | Tubeless |
| Front Tire Diameter | 22 in (55,9 cm) |
| Rear Tire Diameter | 24 in (61,0 cm) |
| Front Tire Width | 9 |
| Front Wheel Diameter | 10 |
| Rear Tire Width | 11 |
| Rear Wheel Diameter | 10 |
| Front Tire | Dunlop AT 22 X 9-10 |
| Rear Tire | Dunlop AT 24 X 11-10 |
| Front Suspension Travel | 4.9 in (12,4 cm) |
| Rear Suspension Travel | 4.7 in (11,9 cm) |
| Rear Shock Qty | 2 |
| Seat Type | One-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver |
| Seat Height | 29.5 in (74,9 cm) |
| No Of Seats | 1 |
| Foot Peg Location | Driver |
| Light Type | Halogen |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Frame | Steel |
| Towing Capacity | 700 lbs (317,5 kg) |
| Payload Capacity | 264.6 lbs (120,0 kg) |
| Storage Capacity | 70 lbs (31,8 kg) |
| Length | 75,2 in (191,1 cm) |
| Width | 43.9 in (111,5 cm) |
| Height | 41.9 in (106,4 cm) |
| Wheelbase | 47.7 in (121,2 cm) |
| Ground Clearance | 6.1 in (15,5 cm) |
| Dry Weight | 498 lbs (225,9 kg) |
| Wet Weight | 520.3 lbs (236,0 kg) |
| Fuel Injector | No |
| Carburetor | Yes |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | Yes |
| Chromed | No |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Brush Guard | No |
| Light Guard | No |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| Rear Bumper | Standard |
| Front Fender Flairs | Standard |
| Rear Fender Flairs | Standard |
| Headlight | Standard |
| Hand Grips | Standard |
| Rear Hitch | Standard |
| Metallic | No |
| Overdrive | Yes |










