| Manufacturer | Kawasaki |
|---|
| Model | 2023 Kawasaki Teryx S Le |
|---|
| Type | Sport UTV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Towing | 1300 lbs (589,7 kg) |
|---|
| Price | 16999 |
|---|
| Years Made | 2023 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | Japan |
|---|
| Engine Type | V Twin |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 2 |
|---|
| No of Valves | 4 |
|---|
| Valve Configuration | SOHC |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Carburetion Manufacturer | Mikuni |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Compression Ratio | 10.7:1 |
|---|
| Displacement | 47.8 cu in (783,3 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.72 in (6,9 cm) |
|---|
| Bore | 3.35 in (8,5 cm) |
|---|
| Fuel Injector Size | 1,4 in (3,6 cm) |
|---|
| Torque | 46,5 ft-lbs (63,0 Nm) |
|---|
| Torque RPM | 5500 |
|---|
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29,9 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Primary Drive (Rear Wheel) | Shaft |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 2 |
|---|
| Front Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Sealed Oil Bath Multi-Disc |
|---|
| Front Brake Diameter | 7.9 in (20,1 cm) |
|---|
| Front Suspension Type | Double A-Arm |
|---|
| Front Suspension Manufacturer | Fox 2.0 |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent |
|---|
| Rear Suspension Manufacturer | Fox 2.0 |
|---|
| Steering Type | Power |
|---|
| Steering Control | Steering Wheel |
|---|
| Tire Manufacturer | Maxxis |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Front Tire Diameter | 27 in (68,6 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 27 in (68,6 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 9 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 14 |
|---|
| Rear Tire Width | 11 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 14 |
|---|
| Front Tire | Maxxis Bighorn: 27 x 9-14 |
|---|
| Rear Tire | Maxxis Bighorn: 27 x 11-14 |
|---|
| Front Suspension Travel | 10.7 in (27,2 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 10 in (25,4 cm) |
|---|
| Rows Total | 1 |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| LSD Position | Front |
|---|
| Seat Type | Bucket |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| No Of Seats | 2 |
|---|
| Adjustment Type | Shock Mounted Adjustment |
|---|
| No Of Cupholders | 4 |
|---|
| Cab Door Material | Hard |
|---|
| Cargo Bed Material | Polyethylene |
|---|
| Cab Canopy Material | Hard |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Temperature Warning Type | Light |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Towing Capacity | 1300 lbs (589,7 kg) |
|---|
| Payload Capacity | 1100 lbs (499,0 kg) |
|---|
| Bed Capacity | 600 lbs (272,2 kg) |
|---|
| Bed Width | 43.3 in (110,0 cm) |
|---|
| Length | 118.1 in (300,0 cm) |
|---|
| Width | 62.6 in (159,0 cm) |
|---|
| Height | 78.5 in (199,4 cm) |
|---|
| Wheelbase | 88.2 in (224,0 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 11.2 in (28,4 cm) |
|---|
| Bed Length | 27.6 in (70,1 cm) |
|---|
| Bed Height | 10.4 in (26,4 cm) |
|---|
| Turning Radius | 212,4 in (539,5 cm) |
|---|
| Wet Weight | 1596.4 lbs (724,1 kg) |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine | Standard |
|---|
| Carburetion | Standard |
|---|
| Engine Braking | Standard |
|---|
| Speed Governor | No |
|---|
| Limited Slip Differential | Standard |
|---|
| Tilt Steering | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | Yes |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Brakes | Standard |
|---|
| Wheels | Standard |
|---|
| Tires | Standard |
|---|
| Exterior Covers | Standard |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Brush Guard | Yes |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Rear Bumper | Optional |
|---|
| Front Fender Flairs | Optional |
|---|
| Rear Fender Flairs | Optional |
|---|
| Camouflage | No |
|---|
| Camouflage Trim | No |
|---|
| Exterior Guards | Standard |
|---|
| Skid Plate | Standard |
|---|
| Front Mud Guards | Yes |
|---|
| Rear Mud Guards | No |
|---|
| CV Boot Cover | No |
|---|
| Full Length Skid Plate | Yes |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Work Light Front or Rear | Optional |
|---|
| Headrest | Yes |
|---|
| Grab Rail or Strap | Standard |
|---|
| Seat Belts | Standard |
|---|
| Seat Specifications | Standard |
|---|
| Windshield Mounts | Optional |
|---|
| Rearview Mirrors | Optional |
|---|
| Radio | Optional |
|---|
| Speakers | Optional |
|---|
| Rear Hitch | Standard |
|---|
| Cargo Bed | Standard |
|---|
| Storage Cover | Optional |
|---|
| Gun Scabbard | Optional |
|---|
| Gun Scabbard Mount | Optional |
|---|
| Draw Bar | Optional |
|---|
| Removable Tailgate | No |
|---|
| Removable Sides | No |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Temperature Warning | Standard |
|---|
| Type Lights | LED |
|---|
| Chain Guard | No |
|---|
| Cab Cage | Standard |
|---|
| Cab Rollbar | Standard |
|---|
| Windshield | Optional |
|---|
| Cab / Bed Divider | Standard |
|---|
| Cab Doors | Standard |
|---|
| Metallic | Yes |
|---|
| Paint | Standard |
|---|
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Cupholder | Standard |
|---|
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
|---|
| Roller Fairlead | Optional |
|---|
| Snorkel Air Intake | Standard |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|
| Tilt | No |
|---|