| Manufacturer | John Deere |
|---|
| Model | 2022 John Deere Gator Te 4X2 |
|---|
| Type | Utility UTV |
|---|
| Fuel | Electric |
|---|
| Transmission | Direct Drive |
|---|
| Drive | 4X2 |
|---|
| Towing | 600 lbs (272,2 kg) |
|---|
| Price | 13199 |
|---|
| Years Made | 2022 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | USA |
|---|
| Engine Type | Electric |
|---|
| Fuel Type | Electric |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Transmission Type | Direct Drive |
|---|
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
|---|
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Gear |
|---|
| No Of Speeds | 1 |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | No |
|---|
| Driveline Type | 4X2 |
|---|
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
|---|
| No Of Driveline Modes | 1 |
|---|
| Rear Brake Type | Drum |
|---|
| Front Suspension Type | Independent A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Type | Air Assisted |
|---|
| Steering Type | Rack & Pinion |
|---|
| Steering Control | Steering Wheel |
|---|
| Wheels Composition | Steel |
|---|
| Tread Type | Utility |
|---|
| Front Tire Diameter | 22 in (55,9 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 24 in (61,0 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 9.5 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 10 |
|---|
| Rear Tire Width | 12 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 10 |
|---|
| Front Tire | 22 x 9.5 – 10 4P High Flotation |
|---|
| Rear Tire | 24 x 12 – 10 4P High Flotation |
|---|
| Front Suspension Travel | 5 in (12,7 cm) |
|---|
| Rows Total | 1 |
|---|
| Rear Shock Qty | 0 |
|---|
| Seat Type | Bucket |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| No Of Seats | 2 |
|---|
| Adjustment Type | Non Adjustable |
|---|
| No Of Cupholders | 2 |
|---|
| Cargo Bed Material | Steel |
|---|
| Light Type | Halogen |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Towing Capacity | 600 lbs (272,2 kg) |
|---|
| Payload Capacity | 900 lbs (408,2 kg) |
|---|
| Bed Capacity | 600 lbs (272,2 kg) |
|---|
| Bed Width | 52 in (132,1 cm) |
|---|
| Bed Volume | 16.4 ft3 (0,5 m³) |
|---|
| Length | 107,4 in (272,8 cm) |
|---|
| Width | 60 in (152,4 cm) |
|---|
| Front Tread Width | 50 in (127,0 cm) |
|---|
| Rear Tread Width | 48 in (121,9 cm) |
|---|
| Height | 44.5 in (113,0 cm) |
|---|
| Wheelbase | 76.4 in (194,1 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 7.7 in (19,6 cm) |
|---|
| Bed Length | 45 in (114,3 cm) |
|---|
| Bed Height | 12 in (30,5 cm) |
|---|
| Turning Radius | 135,6 in (344,4 cm) |
|---|
| Dry Weight | 1389 lbs (630,0 kg) |
|---|
| Fuel Injector | No |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Speed Governor | No |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Brush Guard | Yes |
|---|
| Front Fender Flairs | Standard |
|---|
| Rear Fender Flairs | Standard |
|---|
| Camouflage Trim | No |
|---|
| Front Mud Guards | Yes |
|---|
| Rear Mud Guards | Yes |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Headrest | No |
|---|
| Grab Rail or Strap | Standard |
|---|
| Bluetooth Audio | No |
|---|
| Mobile App Instrumentation | No |
|---|
| Satellite | No |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Reverse Alarm | Standard |
|---|
| Chain Guard | No |
|---|
| Metallic | No |
|---|
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
|---|
| Overdrive | No |
|---|