| Manufacturer | Kubota |
|---|---|
| Model | 2020 Kubota Rtv400Ci Realtree Hardwoods Camouflage |
| Type | Utility UTV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or 4X4 |
| Towing | 1102 lbs (499,9 kg) |
| Price | 8999 |
| Years Made | 2020 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | Japan |
| Engine Manufacturer | Subaru |
| Engine Type | In-line |
| Cooling System | Air cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Combustion | Fuel Injected |
| Starter | Electric |
| Displacement | 24.6 cu in (403,1 cc) |
| Engine Stroke | Two Stroke |
| Horsepower | 14.6 HP (10,9 kW) |
| Horsepower RPM | 4800 |
| Fuel Capacity | 5.2 gal (19,7 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | McPherson Strut |
| Rear Suspension Type | Semi-Independent |
| Steering Type | Rack & Pinion |
| Steering Control | Steering Wheel |
| Wheels Composition | Steel |
| Tread Type | All Terrain |
| Tire Types | Tubeless |
| Front Tire Diameter | 24 in (61,0 cm) |
| Rear Tire Diameter | 24 in (61,0 cm) |
| Front Tire Width | 9 |
| Front Wheel Diameter | 12 |
| Rear Tire Width | 11 |
| Rear Wheel Diameter | 12 |
| Front Tire | 24 x 9 – 12 |
| Rear Tire | 24 x 11 – 12 |
| Rows Total | 1 |
| Seat Type | Bench |
| Seat Material | Vinyl |
| No Of Seats | 2 |
| No Of Cupholders | 2 |
| Cargo Bed Material | Steel |
| Light Type | Halogen |
| Temperature Warning Type | Gauge |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 1102 lbs (499,9 kg) |
| Payload Capacity | 999 lbs (453,1 kg) |
| Bed Capacity | 441 lbs (200,0 kg) |
| Bed Width | 40.6 in (103,1 cm) |
| Bed Volume | 9 ft3 (0,3 m³) |
| Length | 106,0 in (269,1 cm) |
| Width | 54.7 in (138,9 cm) |
| Front Tread Width | 40 in (101,6 cm) |
| Rear Tread Width | 41 in (104,1 cm) |
| Height | 72 in (182,9 cm) |
| Wheelbase | 70.9 in (180,1 cm) |
| Ground Clearance | 6.9 in (17,5 cm) |
| Bed Length | 33.7 in (85,6 cm) |
| Bed Height | 11.4 in (29,0 cm) |
| Turning Radius | 268,8 in (682,8 cm) |
| Dry Weight | 1246 lbs (565,2 kg) |
| Fuel Injector | Yes |
| Carburetor | No |
| Engine Braking | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| Front Fender Flairs | Standard |
| Rear Fender Flairs | Standard |
| Camouflage Trim | No |
| Camouflage Front Body Cover | Standard |
| Exterior Guards | Standard |
| Skid Plate | Standard |
| CV Boot Cover | Yes |
| Headlight | Standard |
| Tail Light / Brake Light | Standard |
| Grab Rail or Strap | Standard |
| Seat Belts | Standard |
| Satellite | No |
| Cab Cage | Standard |
| Cab Rollbar | Standard |
| Metallic | No |
| Glove Box / Dash Storage | Standard |










