| Manufacturer | Cfmoto |
|---|---|
| Model | 2020 Cfmoto Zforce 950 Sport |
| Type | Sport UTV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or 4X4 |
| Towing | 550 lbs (249,5 kg) |
| Years Made | 2020 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | China |
| Engine Type | V Twin |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 2 |
| No of Valves | 8 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Combustion | Fuel Injected |
| Carburetion Manufacturer | Bosch |
| Starter | Electric |
| Displacement | 58.7 cu in (961,9 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Horsepower | 79 HP (58,9 kW) |
| Torque | 60 ft-lbs (81,3 Nm) |
| Horsepower RPM | 7000 |
| Torque RPM | 6200 |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Chain |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension Type | Independent A-Arm |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Power |
| Steering Control | Steering Wheel |
| Tire Manufacturer | CST |
| Wheels Composition | Aluminum |
| Tread Type | All Terrain |
| Tire Types | Tubeless |
| Front Tire Diameter | 27 in (68,6 cm) |
| Rear Tire Diameter | 27 in (68,6 cm) |
| Front Tire Width | 9 |
| Front Wheel Diameter | 14 |
| Rear Tire Width | 11 |
| Rear Wheel Diameter | 14 |
| Front Tire | 27 x 9 – 14 |
| Rear Tire | 27 x 11 – 14 |
| Front Suspension Travel | 11 in (27,9 cm) |
| Rear Suspension Travel | 11.8 in (30,0 cm) |
| Rows Total | 1 |
| Rear Shock Qty | 2 |
| Seat Type | Bucket |
| Seat Material | Vinyl |
| No Of Seats | 2 |
| Cab Door Material | Hard |
| Cab Canopy Material | Hard |
| Light Type | LED |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Gauge |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 550 lbs (249,5 kg) |
| Bed Capacity | 220 lbs (99,8 kg) |
| Length | 118,0 in (299,6 cm) |
| Width | 61 in (154,9 cm) |
| Height | 71 in (180,3 cm) |
| Wheelbase | 90 in (228,6 cm) |
| Ground Clearance | 12.2 in (31,0 cm) |
| Dry Weight | 1400 lbs (635,0 kg) |
| Max. Weight | 3000 lbs (1360,8 kg) |
| Fuel Injector | Yes |
| Carburetor | No |
| Engine Case Guard | No |
| Tilt Steering | Standard |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | No |
| Exterior Covers | Standard |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Brush Guard | Yes |
| Front Bumper | Standard |
| Rear Bumper | Standard |
| Front Fender Flairs | Standard |
| Rear Fender Flairs | Standard |
| Camouflage | No |
| Camouflage Trim | No |
| Nerf Bars | Standard |
| A-Arm Skid Plate (Front) | Yes |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | Yes |
| Front Mud Guards | No |
| Rear Mud Guards | No |
| Full Length Skid Plate | Yes |
| Headlight | Standard |
| Headrest | Yes |
| Grab Rail or Strap | Standard |
| Seat Belts | Standard |
| Front Storage Well | Standard |
| Speedometer | Standard |
| Chain Guard | No |
| Exhaust Guard | No |
| Cab Cage | Standard |
| Cab Rollbar | Standard |
| Metallic | No |
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
| Power Outlet | Standard |
| Winch Mount | Standard |
| Cupholder | Standard |
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
| Roller Fairlead | Standard |
| Clock | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |










