| Manufacturer | Polaris |
|---|---|
| Model | 2019 Polaris Rzr Xp Turbo S |
| Type | Sport UTV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or AWD |
| Price | 28199 |
| Years Made | 2019 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | USA |
| Engine Manufacturer | ProStar |
| Engine Type | Parallel Twin |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 2 |
| No of Valves | 8 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Combustion | Fuel Injected |
| Starter | Electric |
| Displacement | 56.4 cu in (924,2 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.68 in (6,8 cm) |
| Bore | 3.66 in (9,3 cm) |
| Horsepower | 168 HP (125,3 kW) |
| Torque | 114 ft-lbs (154,6 Nm) |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (36,0 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or AWD |
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Front Suspension Manufacturer | DYNAMIX |
| Rear Suspension Type | Independent A-Arm |
| Rear Suspension Manufacturer | DYNAMIX |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Power |
| Steering Control | Steering Wheel |
| Tire Manufacturer | ITP Coyote |
| Wheels Composition | Aluminum |
| Front Tire Diameter | 32 in (81,3 cm) |
| Rear Tire Diameter | 32 in (81,3 cm) |
| Front Tire Width | 10 |
| Front Wheel Diameter | 15 |
| Rear Tire Width | 10 |
| Rear Wheel Diameter | 15 |
| Front Tire | ITP Coyote 32 x 10-15 |
| Rear Tire | ITP Coyote 32 x 10-15 |
| Front Suspension Travel | 19 in (48,3 cm) |
| Rear Suspension Travel | 21 in (53,3 cm) |
| Rows Total | 1 |
| Rear Shock Qty | 2 |
| LSD Position | Center |
| Seat Type | Bucket |
| Seat Material | Vinyl |
| No Of Seats | 2 |
| Cab Door Material | Hard |
| Cab Canopy Material | Metal |
| No Of Speakers | 2 |
| Light Type | LED |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Gauge |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Payload Capacity | 740 lbs (335,7 kg) |
| Bed Capacity | 300 lbs (136,1 kg) |
| Bed Width | 22 in (55,9 cm) |
| Bed Volume | 2.6 ft3 (0,1 m³) |
| Length | 122,0 in (310,0 cm) |
| Width | 72 in (182,9 cm) |
| Height | 75 in (190,5 cm) |
| Wheelbase | 90 in (228,6 cm) |
| Ground Clearance | 16 in (40,6 cm) |
| Bed Length | 28 in (71,1 cm) |
| Bed Height | 7 in (17,8 cm) |
| Dry Weight | 1718 lbs (779,3 kg) |
| Fuel Injector | Yes |
| Carburetor | No |
| Engine Case Guard | No |
| Turbocharged | Yes |
| Supercharged | No |
| Speed Governor | No |
| Tilt Steering | Standard |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | No |
| Exterior Covers | Standard |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Front Bumper | Standard |
| Front Fender Flairs | Standard |
| Rear Fender Flairs | Standard |
| Camouflage | No |
| Camouflage Trim | No |
| Rear Mud Guards | No |
| Headlight | Standard |
| Tail Light / Brake Light | Standard |
| Headrest | Yes |
| Grab Rail or Strap | Standard |
| Seat Belts | Standard |
| GPS Manufacturer | RIDE COMMAND |
| Navigation System | Standard |
| Compass | Standard |
| Removable Tailgate | No |
| Removable Sides | No |
| Satellite | Yes |
| Speedometer | Standard |
| Hour Meter | Standard |
| Voltage Meter | Standard |
| Chain Guard | No |
| Exhaust Guard | No |
| Cab Cage | Standard |
| Cab Rollbar | Standard |
| Cab / Bed Divider | Standard |
| Metallic | Yes |
| Lockable Storage | Standard |
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
| Power Outlet | Standard |
| Service Reminder | Standard |
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
| Clock | Standard |
| Tachometer | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |
| Tilt | No |










