| Manufacturer | Polaris |
|---|---|
| Model | 2017 Polaris Ranger Xp 1000 Eps Northstar Hvac Edition |
| Type | Sport UTV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or AWD |
| Price | 23699 |
| Years Made | 2017 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | USA |
| Engine Manufacturer | ProStar |
| Engine Type | Parallel Twin |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 2 |
| No of Valves | 8 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Combustion | Fuel Injected |
| Starter | Electric |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Displacement | 60.9 cu in (998,0 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.89 in (7,3 cm) |
| Bore | 3.66 in (9,3 cm) |
| Horsepower | 80 HP (59,7 kW) |
| Torque | 61 ft-lbs (82,7 Nm) |
| Fuel Capacity | 10 gal (37,9 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or AWD |
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
| No Of Driveline Modes | 3 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension Type | Independent |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Power |
| Steering Control | Steering Wheel |
| Tire Manufacturer | Polaris PXT |
| Wheels Composition | Aluminum |
| Front Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
| Rear Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
| Front Tire Width | 9 |
| Front Wheel Diameter | 12 |
| Rear Tire Width | 11 |
| Rear Wheel Diameter | 12 |
| Front Tire | Polaris PXT: 26 x 9-12 |
| Rear Tire | Polaris PXT: 26 x 11-12 |
| Front Suspension Travel | 10 in (25,4 cm) |
| Rear Suspension Travel | 10 in (25,4 cm) |
| Rows Total | 1 |
| Rear Shock Qty | 2 |
| LSD Position | Center |
| Seat Type | Bucket |
| Seat Material | Vinyl |
| No Of Seats | 3 |
| No Of Cupholders | 2 |
| Cab Door Material | Hard |
| Cargo Bed Material | Polyethylene |
| Cab Canopy Material | Hard |
| Light Type | Halogen |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Gauge |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Payload Capacity | 1500 lbs (680,4 kg) |
| Bed Capacity | 1000 lbs (453,6 kg) |
| Bed Width | 54 in (137,2 cm) |
| Length | 116,5 in (296,0 cm) |
| Width | 60 in (152,4 cm) |
| Height | 76 in (193,0 cm) |
| Wheelbase | 81 in (205,7 cm) |
| Ground Clearance | 12 in (30,5 cm) |
| Bed Length | 36.5 in (92,7 cm) |
| Bed Height | 11.5 in (29,2 cm) |
| Turning Radius | 213,6 in (542,5 cm) |
| Dry Weight | 1640 lbs (743,9 kg) |
| Review | Bought my Northstar in June of 2017. First day out a four inch diameter stick protrudes through the floorboard and into the cab. Broke a floor bolt and bent bracket. No injuries this time. The stick forced my foot off the accelerator. Filed a complaint with Polaris. Asked why no protection for occupants of an utv that is said to go 60 mph? Dangerous. They now offer as a stock item the belly pan on 2018 models. This is bullshit. They should send belly pans out to everyone. Just don't feel safe driving over ten miles per hour!!! |
| Fuel Injector | Yes |
| Carburetor | No |
| Turbocharged | No |
| Supercharged | No |
| Tilt Steering | Standard |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | No |
| Exterior Covers | Standard |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Brush Guard | Yes |
| Light Guard | No |
| Front Bumper | Standard |
| Camouflage | No |
| Camouflage Trim | No |
| Front Mud Guards | No |
| Full Length Skid Plate | Yes |
| Headlight | Standard |
| Tail Light / Brake Light | Standard |
| Windshield Washer Motor | Standard |
| Underseat Storage | Standard |
| Headrest | Yes |
| Grab Rail or Strap | Standard |
| Seat Belts | Standard |
| Windshield Mounts | Standard |
| Height Adjustable | No |
| Tinted | No |
| Speedometer | Standard |
| Hour Meter | Standard |
| Voltage Meter | Standard |
| Chain Guard | No |
| Cab Cage | Standard |
| Cab Rollbar | Standard |
| Windshield Wipers | Standard |
| Cab / Bed Divider | Standard |
| Metallic | No |
| Decal Kit | Standard |
| Lockable Storage | Standard |
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
| Power Outlet | Standard |
| Service Reminder | Standard |
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
| Clock | Standard |
| Tachometer | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |
| Heated | No |










