| Manufacturer | Polaris |
|---|---|
| Model | 2015 Polaris Ranger Crew Diesel |
| Type | Utility UTV |
| Fuel | Diesel |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or 4X4 |
| Towing | 2000 lbs (907,2 kg) |
| Price | 14999 |
| Years Made | 2015 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | USA |
| Engine Manufacturer | Kohler |
| Engine Type | Longitudinal In-Line |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| No of Cylinders | 3 |
| Combustion | Fuel Injected |
| Starter | Electric |
| Compression Ratio | 22.8:1 |
| Displacement | 62.7 cu in (1027,5 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 3.06 in (7,8 cm) |
| Bore | 2.95 in (7,5 cm) |
| Horsepower | 24 HP (17,9 kW) |
| Fuel Capacity | 10 gal (37,9 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | Double A-Arm |
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Steering Wheel |
| Tire Manufacturer | Polaris PXT |
| Wheels Composition | Steel |
| Front Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
| Rear Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
| Front Tire Width | 9 |
| Front Wheel Diameter | 12 |
| Rear Tire Width | 11 |
| Rear Wheel Diameter | 12 |
| Front Tire | Polaris PXT: 26 x 9-12 |
| Rear Tire | Polaris PXT: 26 x 11-12 |
| Front Suspension Travel | 9.6 in (24,4 cm) |
| Rear Suspension Travel | 9 in (22,9 cm) |
| Rows Total | 2 |
| Rear Shock Qty | 2 |
| LSD Position | Center |
| Seat Type | Bench |
| Seat Material | Vinyl |
| No Of Seats | 6 |
| Cargo Bed Material | Polyethylene |
| Light Type | Halogen |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Light |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 2000 lbs (907,2 kg) |
| Payload Capacity | 1750 lbs (793,8 kg) |
| Bed Capacity | 500 lbs (226,8 kg) |
| Bed Width | 54 in (137,2 cm) |
| Bed Volume | 13.1 ft3 (0,4 m³) |
| Length | 148,6 in (377,3 cm) |
| Width | 61 in (154,9 cm) |
| Height | 76 in (193,0 cm) |
| Wheelbase | 113 in (287,0 cm) |
| Ground Clearance | 11.3 in (28,7 cm) |
| Bed Length | 36.5 in (92,7 cm) |
| Bed Height | 11.5 in (29,2 cm) |
| Dry Weight | 1690 lbs (766,6 kg) |
| Fuel Injector | Yes |
| Carburetor | No |
| Rear Unlocking Differential | Yes |
| Rear Solid Axle | No |
| Exterior Covers | Standard |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Brush Guard | Yes |
| Front Bumper | Standard |
| A-Arm Skid Plate (Front) | No |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
| Front Mud Guards | No |
| Full Length Skid Plate | Yes |
| Headlight | Standard |
| Tail Light / Brake Light | Standard |
| Underseat Storage | Standard |
| Headrest | Yes |
| Grab Rail or Strap | Standard |
| Seat Belts | Standard |
| Speedometer | Standard |
| Hour Meter | Standard |
| Chain Guard | No |
| Cab Cage | Standard |
| Cab Rollbar | Standard |
| Metallic | No |
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
| Power Outlet | Standard |
| Cupholder | Standard |
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
| Clock | Standard |
| Tachometer | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |
| Overdrive | No |










