| Manufacturer | Polaris |
|---|---|
| Model | 2014 Polaris Ranger Crew 900 |
| Type | Utility UTV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or 4X4 |
| Towing | 2000 lbs (907,2 kg) |
| Price | 14399 |
| Years Made | 2014 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | USA |
| Engine Type | Longitudinal Twin |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 2 |
| No of Valves | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Combustion | Fuel Injected |
| Starter | Electric |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Displacement | 53.4 cu in (875,1 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.54 in (6,5 cm) |
| Bore | 3.66 in (9,3 cm) |
| Horsepower | 60 HP (44,7 kW) |
| Fuel Capacity | 10 gal (37,9 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Steering Wheel |
| Tire Manufacturer | Polaris PXT |
| Wheels Composition | Steel |
| Front Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
| Rear Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
| Front Tire Width | 9 |
| Front Wheel Diameter | 12 |
| Rear Tire Width | 11 |
| Rear Wheel Diameter | 12 |
| Front Tire | PXT: 26 X 9-12 |
| Rear Tire | PXT: 26 X 11-12 |
| Front Suspension Travel | 9.6 in (24,4 cm) |
| Rear Suspension Travel | 9 in (22,9 cm) |
| Rows Total | 2 |
| Rear Shock Qty | 2 |
| LSD Position | Center |
| Seat Type | Bench |
| Seat Material | Vinyl |
| No Of Seats | 5 |
| Cargo Bed Material | Polyethylene |
| Light Type | Halogen |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Light |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 2000 lbs (907,2 kg) |
| Payload Capacity | 1750 lbs (793,8 kg) |
| Bed Capacity | 1000 lbs (453,6 kg) |
| Bed Width | 54 in (137,2 cm) |
| Bed Volume | 13.1 ft3 (0,4 m³) |
| Length | 148,6 in (377,3 cm) |
| Width | 61 in (154,9 cm) |
| Height | 76 in (193,0 cm) |
| Wheelbase | 113 in (287,0 cm) |
| Ground Clearance | 11.3 in (28,7 cm) |
| Bed Length | 36.5 in (92,7 cm) |
| Bed Height | 11.5 in (29,2 cm) |
| Dry Weight | 1571 lbs (712,6 kg) |
| Review | My son and I each bought a 2014 Crew 900 in late 2013. Neither one of us is happy with the units. I own an '06 Mule, an '06 Ranger, an '11 Honda, and the 900. Although the ride is great on the '14 Crew, it is the worse shifting, unpredictable UTV I own. There is no emergency brake, so stopping on a hill is trouble….the bind on Park is terrible to shift out of. The belts are short lived and the Crew won't drop in gear and move forward or reverse without reving the engine. |
| Fuel Injector | Yes |
| Carburetor | No |
| Rear Unlocking Differential | Yes |
| Rear Solid Axle | No |
| Exterior Covers | Standard |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Brush Guard | Yes |
| Front Bumper | Standard |
| A-Arm Skid Plate (Front) | No |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
| Front Mud Guards | No |
| Full Length Skid Plate | Yes |
| Headlight | Standard |
| Tail Light / Brake Light | Standard |
| Underseat Storage | Standard |
| Headrest | Yes |
| Grab Rail or Strap | Standard |
| Seat Belts | Standard |
| Speedometer | Standard |
| Hour Meter | Standard |
| Chain Guard | No |
| Cab Cage | Standard |
| Cab Rollbar | Standard |
| Metallic | No |
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
| Power Outlet | Standard |
| Cupholder | Standard |
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
| Clock | Standard |
| Tachometer | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |
| Overdrive | No |










