| Manufacturer | Polaris |
|---|---|
| Model | 2013 Polaris Ranger Ev |
| Type | Utility UTV |
| Fuel | Electric |
| Transmission | Automatic |
| Drive | 4X2 or 4X4 |
| Towing | 1250 lbs (567,0 kg) |
| Price | 10999 |
| Years Made | 2013 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | USA |
| Engine Type | Electric |
| Fuel Type | Electric |
| Starter | Electric |
| Horsepower | 30 HP (22,4 kW) |
| Transmission Type | Automatic |
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Gear |
| No Of Speeds | 1 |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | No |
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | McPherson Strut |
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Steering Wheel |
| Tire Manufacturer | Carlisle |
| Wheels Composition | Steel |
| Front Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
| Rear Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
| Front Tire Width | 9 |
| Front Wheel Diameter | 12 |
| Rear Tire Width | 9 |
| Rear Wheel Diameter | 12 |
| Front Tire | Carlisle: 25 X 9-12 |
| Rear Tire | Carlisle: 25 X 9-12 |
| Front Suspension Travel | 8 in (20,3 cm) |
| Rear Suspension Travel | 9 in (22,9 cm) |
| Rows Total | 1 |
| Rear Shock Qty | 2 |
| LSD Position | Center |
| Seat Type | Bench |
| Seat Material | Vinyl |
| No Of Seats | 2 |
| Cargo Bed Material | Polyethylene |
| Light Type | Halogen |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 1250 lbs (567,0 kg) |
| Payload Capacity | 1000 lbs (453,6 kg) |
| Bed Capacity | 500 lbs (226,8 kg) |
| Bed Width | 42 in (106,7 cm) |
| Bed Volume | 8.8 ft3 (0,2 m³) |
| Length | 108,0 in (274,3 cm) |
| Width | 56.5 in (143,5 cm) |
| Height | 73 in (185,4 cm) |
| Wheelbase | 72 in (182,9 cm) |
| Ground Clearance | 10 in (25,4 cm) |
| Bed Length | 32 in (81,3 cm) |
| Bed Height | 11.5 in (29,2 cm) |
| Dry Weight | 1700 lbs (771,1 kg) |
| Review | I have a 2013 model Ranger EV which I am well pleased with except for range which has deteriorated since I bought it. Batteries have been topped off every 20 hours – it now has about 53 total hours – and it will only run for around 1.5 hours before battery charge is basically depleted. This compares to 3+ hours for the first 6-8 months that I owed it. |
| Fuel Injector | No |
| Carburetor | No |
| Rear Unlocking Differential | Yes |
| Rear Solid Axle | No |
| Exterior Covers | Standard |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Brush Guard | Yes |
| Light Guard | No |
| Front Bumper | Standard |
| A-Arm Skid Plate (Front) | Yes |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
| Front Mud Guards | No |
| Full Length Skid Plate | Yes |
| Headlight | Standard |
| Tail Light / Brake Light | Standard |
| Underseat Storage | Standard |
| Headrest | Yes |
| Grab Rail or Strap | Standard |
| Seat Belts | Standard |
| Hour Meter | Standard |
| Voltage Meter | Standard |
| Chain Guard | No |
| Cab Cage | Standard |
| Cab Rollbar | Standard |
| Metallic | No |
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
| Power Outlet | Standard |
| Cupholder | Standard |
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
| Digital Instrumentation | Standard |
| Overdrive | No |










