Skip to content
| Manufacturer | Cfmoto |
|---|
| Model | 2013 Cfmoto Zforce 600Ex |
|---|
| Type | Sport UTV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Price | 9549 |
|---|
| Years Made | 2013 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | China |
|---|
| Engine Type | Single-Cylinder |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| No of Valves | 4 |
|---|
| Valve Configuration | SOHC |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Compression Ratio | 0.41736111111111113 |
|---|
| Displacement | 36.2 cu in (593,2 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 3.22 in (8,2 cm) |
|---|
| Bore | 3.77 in (9,6 cm) |
|---|
| Horsepower | 33.5 HP (25,0 kW) |
|---|
| Torque | 29.5 ft-lbs (40,0 Nm) |
|---|
| Horsepower RPM | 6300 |
|---|
| Torque RPM | 5500 |
|---|
| Fuel Capacity | 7.1 gal (26,9 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
|---|
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Chain |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 2 |
|---|
| Front Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
|---|
| Front Brake Diameter | 8.7 in (22,1 cm) |
|---|
| Rear Brake Diameter | 8.7 in (22,1 cm) |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Material | Steel |
|---|
| Steering Type | Manual |
|---|
| Steering Control | Steering Wheel |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Tread Type | All Terrain |
|---|
| Tire Types | Tubeless |
|---|
| Front Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 9 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 14 |
|---|
| Rear Tire Width | 11 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 14 |
|---|
| Front Tire | AT 26 x 9-14 |
|---|
| Rear Tire | AT 26 x 11-14 |
|---|
| Rows Total | 1 |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| Seat Type | Bucket |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Height | 13.7 in (34,8 cm) |
|---|
| No Of Seats | 2 |
|---|
| Cab Canopy Material | Hard |
|---|
| Light Type | Halogen |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Temperature Warning Type | Gauge |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Length | 103,4 in (262,7 cm) |
|---|
| Width | 62.5 in (158,8 cm) |
|---|
| Front Wheel Width | 7 in (17,8 cm) |
|---|
| Rear Wheel Width | 8 in (20,3 cm) |
|---|
| Height | 73.1 in (185,7 cm) |
|---|
| Wheelbase | 77.2 in (196,1 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 11.8 in (30,0 cm) |
|---|
| Dry Weight | 1168 lbs (529,8 kg) |
|---|
| Max. Weight | 3000 lbs (1360,8 kg) |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine Case Guard | No |
|---|
| Engine Braking | Standard |
|---|
| Tilt Steering | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Exterior Covers | Standard |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Brush Guard | Yes |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Rear Bumper | Standard |
|---|
| Front Fender Flairs | Standard |
|---|
| Rear Fender Flairs | Standard |
|---|
| Camouflage | No |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Front) | Yes |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Rear) | Yes |
|---|
| Front Mud Guards | No |
|---|
| Rear Mud Guards | No |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Headrest | Yes |
|---|
| Grab Rail or Strap | Standard |
|---|
| Seat Belts | Standard |
|---|
| Front Storage Well | Standard |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Chain Guard | No |
|---|
| Exhaust Guard | No |
|---|
| Cab Cage | Standard |
|---|
| Cab Rollbar | Standard |
|---|
| Metallic | No |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Winch Mount | Standard |
|---|
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
|---|
| Roller Fairlead | Standard |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Tachometer | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|