| Manufacturer | Kawasaki |
|---|
| Model | 2024 Kawasaki Rıdge Limited |
|---|
| Type | Sport ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Towing | 2000 lbs (907,2 kg) |
|---|
| Price | 33499 |
|---|
| Years Made | 2024 |
|---|
| Factory | Japan |
|---|
| Engine Manufacturer | Kawasaki |
|---|
| Engine Type | In-Line |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 4 |
|---|
| No of Valves | 4 |
|---|
| Valve Configuration | DOHC |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Compression Ratio | 10.6:1 |
|---|
| Displacement | 60.9 cu in (998,0 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.32 in (5,9 cm) |
|---|
| Bore | 2.89 in (7,3 cm) |
|---|
| Fuel Injector Size | 2,0 in (5,1 cm) |
|---|
| Horsepower | 92 HP (68,6 kW) |
|---|
| Torque | 65,6 ft-lbs (88,9 Nm) |
|---|
| Horsepower RPM | 8500 |
|---|
| Torque RPM | 5500 |
|---|
| Fuel Capacity | 12.9 gal (48,8 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Primary Drive (Rear Wheel) | Shaft |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 2 |
|---|
| Front Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
|---|
| Front Brake Diameter | 9.8 in (24,9 cm) |
|---|
| Rear Brake Diameter | 9.8 in (24,9 cm) |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double Wishbone |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent Double Wishbone |
|---|
| Steering Type | Power |
|---|
| Steering Control | Steering Wheel |
|---|
| Tire Manufacturer | Duro |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Tire Types | Tubeless |
|---|
| Front Tire Diameter | 27 in (68,6 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 27 in (68,6 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 9 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 12 |
|---|
| Rear Tire Width | 11 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 14 |
|---|
| Front Tire | Duro: 27 x 9-11 |
|---|
| Rear Tire | Duro: 27 x 11-14 |
|---|
| Front Suspension Travel | 12.7 in (32,3 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 10.1 in (25,7 cm) |
|---|
| Rows Total | 1 |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| LSD Position | Front |
|---|
| Seat Type | Bench |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| No Of Seats | 3 |
|---|
| No Of Cupholders | 4 |
|---|
| Cab Door Material | Hard |
|---|
| Cargo Bed Material | Steel |
|---|
| Cab Canopy Material | Hard |
|---|
| Winch Manufacturer | Warn |
|---|
| No Of Speakers | 4 |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Temperature Warning Type | Light |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Towing Capacity | 2000 lbs (907,2 kg) |
|---|
| Payload Capacity | 1499 lbs (679,9 kg) |
|---|
| Bed Capacity | 999 lbs (453,1 kg) |
|---|
| Bed Width | 53.7 in (136,4 cm) |
|---|
| Length | 128.9 in (327,4 cm) |
|---|
| Width | 64 in (162,6 cm) |
|---|
| Height | 81.1 in (206,0 cm) |
|---|
| Wheelbase | 90.7 in (230,4 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 12.6 in (32,0 cm) |
|---|
| Bed Length | 42.7 in (108,5 cm) |
|---|
| Bed Height | 11 in (27,9 cm) |
|---|
| Turning Radius | 180,0 in (457,2 cm) |
|---|
| Wet Weight | 2022 lbs (917,2 kg) |
|---|
| Max. Weight | 4500 lbs (2041,2 kg) |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine | Standard |
|---|
| Carburetion | Standard |
|---|
| Engine Braking | Standard |
|---|
| Limited Slip Differential | Standard |
|---|
| Tilt Steering | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | Yes |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Brakes | Standard |
|---|
| Wheels | Standard |
|---|
| Tires | Standard |
|---|
| Exterior Covers | Standard |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Brush Guard | Yes |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Front Fender Flairs | Standard |
|---|
| Rear Fender Flairs | Standard |
|---|
| Camouflage | No |
|---|
| Camouflage Trim | No |
|---|
| Exterior Guards | Standard |
|---|
| Skid Plate | Standard |
|---|
| Front Mud Guards | No |
|---|
| Rear Mud Guards | No |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Work Light Front or Rear | Optional |
|---|
| Underseat Storage | Standard |
|---|
| Headrest | No |
|---|
| Grab Rail or Strap | Standard |
|---|
| Seat Belts | Standard |
|---|
| Seat Specifications | Standard |
|---|
| Windshield Mounts | Optional |
|---|
| Rearview Mirrors | Optional |
|---|
| Radio | Standard |
|---|
| Speakers | Standard |
|---|
| GPS Manufacturer | Garmin |
|---|
| Navigation System | Standard |
|---|
| GPS | Standard |
|---|
| Rear Hitch | Standard |
|---|
| Cargo Bed | Standard |
|---|
| Storage Cover | Optional |
|---|
| Plow Mount | Optional |
|---|
| Draw Bar | Optional |
|---|
| Removable Tailgate | No |
|---|
| Removable Sides | No |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Temperature Warning | Standard |
|---|
| Type Lights | LED |
|---|
| Reverse Alarm | Optional |
|---|
| Chain Guard | No |
|---|
| Radiator Guard | Yes |
|---|
| Cab Cage | Standard |
|---|
| Cab Rollbar | Standard |
|---|
| Windshield | Optional |
|---|
| Cab / Bed Divider | Standard |
|---|
| Cab Doors | Standard |
|---|
| Paint | Standard |
|---|
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Service Reminder | Standard |
|---|
| Cupholder | Standard |
|---|
| Integral Tie-Down Hooks | No |
|---|
| Roller Fairlead | Standard |
|---|
| Snorkel Air Intake | Standard |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|
| Tilt | No |
|---|