| Manufacturer | Yamaha |
|---|
| Model | 2023 Yamaha Viking Eps Ranch Edition |
|---|
| Type | Sport ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Towing | 1500 lbs (680,4 kg) |
|---|
| Price | 16399 |
|---|
| Years Made | 2023 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | Japan |
|---|
| Engine Type | Single-Cylinder |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| No of Valves | 4 |
|---|
| Valve Configuration | SOHC |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Compression Ratio | 10.0:1 |
|---|
| Displacement | 41.9 cu in (686,6 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 3.31 in (8,4 cm) |
|---|
| Bore | 4.02 in (10,2 cm) |
|---|
| Fuel Capacity | 9.7 gal (36,7 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Transmission Manufacturer | UltraMatic |
|---|
| Primary Drive (Rear Wheel) | Shaft |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Driveline Manufacturer | On-Command |
|---|
| No Of Driveline Modes | 2 |
|---|
| Front Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double Wishbone |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent Double Wishbone |
|---|
| Steering Type | Power |
|---|
| Steering Control | Steering Wheel |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Tread Type | All Terrain |
|---|
| Tire Types | Tubeless |
|---|
| Front Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 8 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 12 |
|---|
| Rear Tire Width | 10 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 12 |
|---|
| Front Tire | AT25 X 8-12 |
|---|
| Rear Tire | AT25 X 10-12 |
|---|
| Front Suspension Travel | 8.1 in (20,6 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 8.1 in (20,6 cm) |
|---|
| Rows Total | 1 |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| LSD Position | Front |
|---|
| Seat Type | Bucket |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| No Of Seats | 3 |
|---|
| Adjustment Type | Spring Mounted Adjustment |
|---|
| No Of Cupholders | 4 |
|---|
| Cab Door Material | Hard |
|---|
| Cargo Bed Material | Steel |
|---|
| Cab Canopy Material | Hard |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Towing Capacity | 1500 lbs (680,4 kg) |
|---|
| Bed Capacity | 600 lbs (272,2 kg) |
|---|
| Bed Width | 54.7 in (138,9 cm) |
|---|
| Length | 122.1 in (310,1 cm) |
|---|
| Width | 64 in (162,6 cm) |
|---|
| Height | 75.8 in (192,5 cm) |
|---|
| Wheelbase | 84.1 in (213,6 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 11.8 in (30,0 cm) |
|---|
| Bed Length | 36.6 in (93,0 cm) |
|---|
| Bed Height | 12.2 in (31,0 cm) |
|---|
| Turning Radius | 177,6 in (451,1 cm) |
|---|
| Wet Weight | 1448 lbs (656,8 kg) |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine | Standard |
|---|
| Carburetion | Standard |
|---|
| Engine Case Guard | No |
|---|
| Engine Braking | Standard |
|---|
| Limited Slip Differential | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Brakes | Standard |
|---|
| Wheels | Standard |
|---|
| Tires | Standard |
|---|
| Exterior Covers | Standard |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Brush Guard | No |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Front Fender Flairs | Standard |
|---|
| Rear Fender Flairs | Standard |
|---|
| Camouflage | No |
|---|
| Exterior Guards | Standard |
|---|
| Skid Plate | Standard |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Front) | Yes |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Rear) | Yes |
|---|
| Front Mud Guards | Yes |
|---|
| Rear Mud Guards | Yes |
|---|
| CV Boot Cover | Yes |
|---|
| Full Length Skid Plate | Yes |
|---|
| Swing Arm Skid Plate | No |
|---|
| Drive Shaft Guard | No |
|---|
| Drive Shaft Skid Plate | Yes |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Underseat Storage | Standard |
|---|
| Headrest | Yes |
|---|
| Grab Rail or Strap | Standard |
|---|
| Seat Belts | Standard |
|---|
| Seat Specifications | Standard |
|---|
| Rearview Mirrors | Standard |
|---|
| Radio | Optional |
|---|
| Speakers | Optional |
|---|
| Navigation System | Optional |
|---|
| GPS | Optional |
|---|
| Compass | Optional |
|---|
| Rear Hitch | Standard |
|---|
| Cargo Bed | Standard |
|---|
| Storage Cover | Optional |
|---|
| Plow Mount | Optional |
|---|
| Rack Rails | Optional |
|---|
| Cargo Bed Liner | Standard |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Type Lights | Halogen |
|---|
| Chain Guard | No |
|---|
| Exhaust Guard | Yes |
|---|
| Radiator Guard | Yes |
|---|
| Cab Cage | Standard |
|---|
| Cab Rollbar | Standard |
|---|
| Cab / Bed Divider | Standard |
|---|
| Cab Doors | Standard |
|---|
| Paint | Standard |
|---|
| Lockable Storage | Optional |
|---|
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Cupholder | Standard |
|---|
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|
| Overdrive | No |
|---|