Skip to content
| Manufacturer | Kymco |
|---|
| Model | 2023 Kymco Mxu 270İ Euro |
|---|
| Type | Sport ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 |
|---|
| Towing | 397 lbs (180,1 kg) |
|---|
| Price | 5199 |
|---|
| Years Made | 2023 |
|---|
| Recommend Min. Age | 14 |
|---|
| Factory | Taiwan |
|---|
| Engine Type | Single-Cylinder |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| No of Valves | 2 |
|---|
| Valve Configuration | SOHC |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Starter | Electric and Pull |
|---|
| Displacement | 16.5 cu in (270,4 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.6 in (6,6 cm) |
|---|
| Bore | 2.9 in (7,4 cm) |
|---|
| Horsepower | 19 HP (14,2 kW) |
|---|
| Torque | 15,5 ft-lbs (21,0 Nm) |
|---|
| Horsepower RPM | 6250 |
|---|
| Torque RPM | 6000 |
|---|
| Fuel Capacity | 3.4 gal (12,9 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Primary Drive (Rear Wheel) | Shaft |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 1 |
|---|
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Steering Type | Manual |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Wheels Composition | Steel |
|---|
| Front Tire Diameter | 22 in (55,9 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 22 in (55,9 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 7 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 10 |
|---|
| Rear Tire Width | 10 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 10 |
|---|
| Front Tire | AT 22 X 7-10 |
|---|
| Rear Tire | AT 22 X 10-10 |
|---|
| Front Suspension Travel | 5.3 in (13,5 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 5.5 in (14,0 cm) |
|---|
| Rear Shock Qty | 1 |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| No Of Seats | 1 |
|---|
| Floor Board Location | Driver |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Temperature Warning Type | Gauge |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Towing Capacity | 397 lbs (180,1 kg) |
|---|
| Length | 74.4 in (189,0 cm) |
|---|
| Width | 42.1 in (106,9 cm) |
|---|
| Height | 46.2 in (117,3 cm) |
|---|
| Wheelbase | 45.7 in (116,1 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 9.2 in (23,4 cm) |
|---|
| Dry Weight | 524.7 lbs (238,0 kg) |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine | Standard |
|---|
| Carburetion | Standard |
|---|
| Speed Governor | Yes |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | Yes |
|---|
| Brakes | Standard |
|---|
| Wheels | Standard |
|---|
| Tires | Standard |
|---|
| Chromed | No |
|---|
| Exterior Covers | Standard |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Bash Plate (Rear) | No |
|---|
| Hand Guards | No |
|---|
| Brush Guard | Yes |
|---|
| Light Guard | Yes |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Exterior Guards | Standard |
|---|
| Skid Plate | Standard |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Front) | No |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
|---|
| Full Length Skid Plate | No |
|---|
| Swing Arm Skid Plate | No |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Seat Specifications | Standard |
|---|
| Rear Hitch | Standard |
|---|
| Rear Rack | Standard |
|---|
| Front Rack | Standard |
|---|
| Parental Controls | Standard |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Temperature Warning | Standard |
|---|
| Type Lights | Halogen |
|---|
| Paint | Standard |
|---|
| Shock Cover | No |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Tachometer | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|