| Manufacturer | Polaris |
|---|---|
| Model | 2021 Polaris Outlaw 70 Efi |
| Type | Youth ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 |
| Price | 2349 |
| Years Made | 2021 |
| Recommend Min. Age | 6 |
| Factory | USA |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Air cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | OHV |
| Combustion | Fuel Injected |
| Starter | Electric |
| Compression Ratio | 10.1:1 |
| Displacement | 4.3 cu in (70,5 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 1.59 in (4,0 cm) |
| Bore | 1.85 in (4,7 cm) |
| Fuel Injector Size | 0,9 in (2,3 cm) |
| Fuel Capacity | 1.5 gal (5,7 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Primary Drive (Rear Wheel) | Chain |
| Reverse | No |
| High-Low Range | No |
| Driveline Type | 4X2 |
| No Of Driveline Modes | 1 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | Independent A-Arm |
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Tire Manufacturer | Duro |
| Wheels Composition | Steel |
| Front Tire Diameter | 18 in (45,7 cm) |
| Rear Tire Diameter | 18 in (45,7 cm) |
| Front Tire Width | 7 |
| Front Wheel Diameter | 8 |
| Rear Tire Width | 7 |
| Rear Wheel Diameter | 8 |
| Front Tire | OBOR 18 x 7 – 8 |
| Rear Tire | OBOR 18 x 7 – 8 |
| Front Suspension Travel | 4 in (10,2 cm) |
| Rear Suspension Travel | 4 in (10,2 cm) |
| Rear Shock Qty | 1 |
| Seat Type | One-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver |
| Seat Height | 25.75 in (65,4 cm) |
| No Of Seats | 1 |
| Floor Board Location | Driver |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Payload Capacity | 140 lbs (63,5 kg) |
| Storage Capacity | 25 lbs (11,3 kg) |
| Length | 56 in (142,2 cm) |
| Width | 35.5 in (90,2 cm) |
| Height | 35.3 in (89,7 cm) |
| Wheelbase | 37.8 in (96,0 cm) |
| Ground Clearance | 4 in (10,2 cm) |
| Dry Weight | 278 lbs (126,1 kg) |
| Fuel Injector | Yes |
| Carburetor | No |
| Engine | Standard |
| Carburetion | Standard |
| Speed Governor | Yes |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | Yes |
| Adjustable Throttle | Standard |
| Brakes | Standard |
| Wheels | Standard |
| Tires | Standard |
| Chromed | No |
| Exterior Covers | Standard |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Hand Guards | No |
| Brush Guard | No |
| Light Guard | No |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| Rear Bumper | Standard |
| Camouflage Trim | No |
| Exterior Guards | Standard |
| Skid Plate | Standard |
| Headlight | Standard |
| Hand Grips | Standard |
| Seat Specifications | Standard |
| Rear Hitch | Optional |
| Rear Rack | Standard |
| Removable Tailgate | No |
| Removable Sides | No |
| Parental Controls | Standard |
| Satellite | No |
| Kill Switch / Tether Cord | Standard |
| Type Lights | LED |
| Radiator Guard | No |
| Metallic | No |
| Paint | Standard |
| Shock Cover | No |
| Backrest Logo Plate | No |
| Lumbar Adjustment | No |
| Foot Pegs | Standard |
| Tilt | No |
| Heated | No |










