Skip to content
| Manufacturer | Kymco |
|---|
| Model | 2021 Kymco Mongoose 270 |
|---|
| Type | Sport ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 |
|---|
| Price | 3949 |
|---|
| Years Made | 2021 |
|---|
| Recommend Min. Age | 14 |
|---|
| Factory | Taiwan |
|---|
| Engine Type | Single-Cylinder |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| No of Valves | 2 |
|---|
| Valve Configuration | SOHC |
|---|
| Combustion | Carburetor |
|---|
| No Of Carburetors | 1 |
|---|
| Starter | Electric and Kick |
|---|
| Compression Ratio | 11.0:1 |
|---|
| Displacement | 16.5 cu in (270,4 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.6 in (6,6 cm) |
|---|
| Bore | 2.86 in (7,3 cm) |
|---|
| Horsepower | 21.8 HP (16,3 kW) |
|---|
| Torque | 16.6 ft-lbs (22,5 Nm) |
|---|
| Horsepower RPM | 7500 |
|---|
| Torque RPM | 6000 |
|---|
| Fuel Capacity | 3.17 gal (12,0 l) |
|---|
| Fuel Capacity Reserve | 0.5 gal (1,9 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Primary Drive (Rear Wheel) | Chain |
|---|
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | No |
|---|
| Driveline Type | 4X2 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 1 |
|---|
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Steering Type | Manual |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Tire Manufacturer | Maxxis Razr |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Tire Types | Tubeless |
|---|
| Front Tire Diameter | 21 in (53,3 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 20 in (50,8 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 7 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 10 |
|---|
| Rear Tire Width | 11 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 9 |
|---|
| Front Tire | Maxxis Razr 21 X 7-10 |
|---|
| Rear Tire | Maxxis Razr 20 X 11-9 |
|---|
| Front Suspension Travel | 6.1 in (15,5 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 6.5 in (16,5 cm) |
|---|
| Rear Shock Qty | 1 |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| No Of Seats | 1 |
|---|
| Foot Peg Location | Driver |
|---|
| Light Type | Halogen |
|---|
| Temperature Warning Type | Light |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Length | 67,3 in (171,0 cm) |
|---|
| Width | 44.7 in (113,5 cm) |
|---|
| Height | 43.3 in (110,0 cm) |
|---|
| Wheelbase | 46.5 in (118,1 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 10.2 in (25,9 cm) |
|---|
| Dry Weight | 425.5 lbs (193,0 kg) |
|---|
| Fuel Injector | No |
|---|
| Carburetor | Yes |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | Yes |
|---|
| Chromed | No |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Rear Bumper | Standard |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Metallic | No |
|---|