| Manufacturer | Honda |
|---|
| Model | 2020 Honda Fourtrax Foreman Rubicon 4X4 Automatic Dct Eps Deluxe |
|---|
| Type | Sport ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Manual (Automatic Clutch) |
|---|
| Drive | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Towing | 1322 lbs (599,6 kg) |
|---|
| Price | 9899 |
|---|
| Years Made | 2020 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | Japan |
|---|
| Engine Type | Single-Cylinder |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| No of Valves | 4 |
|---|
| Valve Configuration | OHV |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Compression Ratio | 9.5:1 |
|---|
| Displacement | 31.6 cu in (517,8 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.81 in (7,1 cm) |
|---|
| Bore | 3.78 in (9,6 cm) |
|---|
| Fuel Injector Size | 1,4 in (3,6 cm) |
|---|
| Fuel Capacity | 3.9 gal (14,8 l) |
|---|
| Fuel Capacity Reserve | 1.3 gal (4,9 l) |
|---|
| Transmission Type | Manual (Automatic Clutch) |
|---|
| Primary Drive (Rear Wheel) | Shaft |
|---|
| No Of Speeds | 5 |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Driveline Manufacturer | TraxLok |
|---|
| No Of Driveline Modes | 3 |
|---|
| Front Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Front Brake Diameter | 7.5 in (19,1 cm) |
|---|
| Rear Brake Diameter | 6.7 in (17,0 cm) |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double Wishbone |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Rear Suspension Material | Steel |
|---|
| Steering Type | Power |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Tire Manufacturer | Maxxis |
|---|
| Wheels Composition | Steel |
|---|
| Front Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 8 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 12 |
|---|
| Rear Tire Width | 10 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 12 |
|---|
| Front Tire | Maxxis 25 x 8-12 |
|---|
| Rear Tire | Maxxis 25 x 10-12 |
|---|
| Front Suspension Travel | 7.3 in (18,5 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 8.5 in (21,6 cm) |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| Seat Height | 35.8 in (90,9 cm) |
|---|
| No Of Seats | 1 |
|---|
| Fender Storage Location | Front |
|---|
| Floor Board Location | Driver |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Temperature Warning Type | Light |
|---|
| Frame | Aluminum |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Towing Capacity | 1322 lbs (599,6 kg) |
|---|
| Storage Capacity | 187 lbs (84,8 kg) |
|---|
| Length | 84.5 in (214,6 cm) |
|---|
| Width | 47.4 in (120,4 cm) |
|---|
| Height | 48.6 in (123,4 cm) |
|---|
| Wheelbase | 50.9 in (129,3 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 9.4 in (23,9 cm) |
|---|
| Wet Weight | 722 lbs (327,5 kg) |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine | Standard |
|---|
| Carburetion | Standard |
|---|
| Speed Governor | No |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Brakes | Standard |
|---|
| Wheels | Standard |
|---|
| Tires | Standard |
|---|
| Exterior Covers | Standard |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Hand Guards | No |
|---|
| Brush Guard | Yes |
|---|
| Light Guard | No |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Rear Bumper | Standard |
|---|
| Front Fender Flairs | Standard |
|---|
| Rear Fender Flairs | Standard |
|---|
| Exterior Guards | Standard |
|---|
| Skid Plate | Standard |
|---|
| CV Boot Cover | Yes |
|---|
| Swing Arm Skid Plate | No |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Seat Specifications | Standard |
|---|
| Windshield Mounts | Optional |
|---|
| Fender Storage | Standard |
|---|
| Rear Hitch | Standard |
|---|
| Rear Rack | Standard |
|---|
| Front Rack | Standard |
|---|
| Storage Cover | Optional |
|---|
| Plow Mount | Optional |
|---|
| Rear Rack Storage | Optional |
|---|
| Removable Tailgate | No |
|---|
| Removable Sides | No |
|---|
| Satellite | No |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Temperature Warning | Standard |
|---|
| Type Lights | Halogen |
|---|
| Windshield | Optional |
|---|
| Paint | Standard |
|---|
| Decal Kit | Standard |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Service Reminder | Standard |
|---|
| Roller Fairlead | Optional |
|---|
| Backrest Logo Plate | No |
|---|
| Lumbar Adjustment | No |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|
| Tilt | No |
|---|
| Heated Hand Grips | Optional |
|---|
| Heated | No |
|---|