| Manufacturer | Honda |
|---|
| Model | 2019 Honda Fourtrax Recon |
|---|
| Type | Sport ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Manual |
|---|
| Drive | 4X2 |
|---|
| Price | 4199 |
|---|
| Years Made | 2019 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | Japan |
|---|
| Engine Type | Single-Cylinder |
|---|
| Cooling System | Air cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| No of Valves | 2 |
|---|
| Valve Configuration | OHV |
|---|
| Combustion | Carburetor |
|---|
| No Of Carburetors | 1 |
|---|
| Carburetor Size | 0,9 in (2,3 cm) |
|---|
| Starter | Electric and Pull |
|---|
| Compression Ratio | 9.2:1 |
|---|
| Displacement | 14 cu in (229,4 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.45 in (6,2 cm) |
|---|
| Bore | 2.7 in (6,9 cm) |
|---|
| Fuel Capacity | 2.4 gal (9,1 l) |
|---|
| Fuel Capacity Reserve | 0.6 gal (2,3 l) |
|---|
| Transmission Type | Manual |
|---|
| Primary Drive (Rear Wheel) | Shaft |
|---|
| No Of Speeds | 5 |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 1 |
|---|
| Front Brake Type | Dual Sealed Hydraulic Drum |
|---|
| Rear Brake Type | Sealed Drum |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double Wishbone |
|---|
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Rear Suspension Material | Steel |
|---|
| Steering Type | Manual |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Tire Manufacturer | Maxxis |
|---|
| Wheels Composition | Steel |
|---|
| Front Tire Diameter | 22 in (55,9 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 22 in (55,9 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 7 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 11 |
|---|
| Rear Tire Width | 10 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 9 |
|---|
| Front Tire | Maxxis 22 x 7-11 |
|---|
| Rear Tire | Maxxis 22 x 10-9 |
|---|
| Front Suspension Travel | 5.1 in (13,0 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 4.9 in (12,4 cm) |
|---|
| Rear Shock Qty | 1 |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| Seat Height | 31.2 in (79,2 cm) |
|---|
| No Of Seats | 1 |
|---|
| Floor Board Location | Driver |
|---|
| Light Type | Halogen |
|---|
| No Of Saddle Bags | 0 |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Storage Capacity | 33 lbs (15,0 kg) |
|---|
| Length | 75,0 in (190,5 cm) |
|---|
| Width | 40.7 in (103,4 cm) |
|---|
| Height | 42.1 in (106,9 cm) |
|---|
| Wheelbase | 44.5 in (113,0 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 6 in (15,2 cm) |
|---|
| Turning Radius | 102,0 in (259,1 cm) |
|---|
| Wet Weight | 434 lbs (196,9 kg) |
|---|
| Gross Veight | 807 lbs (366,0 kg) |
|---|
| Fuel Injector | No |
|---|
| Carburetor | Yes |
|---|
| Speed Governor | No |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Chromed | No |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Hand Guards | No |
|---|
| Brush Guard | Yes |
|---|
| Light Guard | No |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Rear Bumper | Standard |
|---|
| Front Fender Flairs | Standard |
|---|
| Rear Fender Flairs | Standard |
|---|
| Swing Arm Skid Plate | No |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Height Adjustable | No |
|---|
| Tinted | No |
|---|
| Fender Storage | Standard |
|---|
| Removable Tailgate | No |
|---|
| Removable Sides | No |
|---|
| Satellite | No |
|---|
| Metallic | No |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Backrest Logo Plate | No |
|---|
| Lumbar Adjustment | No |
|---|
| Snorkel Air Intake | Standard |
|---|
| Tilt | No |
|---|
| Heated | No |
|---|