| Manufacturer | Polaris |
|---|
| Model | 2017 Polaris Sportsman 570 Eps Utility Edition |
|---|
| Type | Sport ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Towing | 1225 lbs (555,7 kg) |
|---|
| Price | 7999 |
|---|
| Years Made | 2017 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | USA |
|---|
| Engine Manufacturer | ProStar |
|---|
| Engine Type | Single-Cylinder |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| No of Valves | 4 |
|---|
| Valve Configuration | DOHC |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Compression Ratio | 0.41736111111111113 |
|---|
| Displacement | 34.6 cu in (567,0 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.9 in (7,4 cm) |
|---|
| Bore | 3.9 in (9,9 cm) |
|---|
| Horsepower | 44 HP (32,8 kW) |
|---|
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17,0 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
|---|
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
|---|
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
|---|
| No Of Driveline Modes | 2 |
|---|
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Front Suspension Type | McPherson Strut |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Rear Suspension Material | Steel |
|---|
| Steering Type | Power |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Tire Manufacturer | Kenda |
|---|
| Wheels Composition | Steel |
|---|
| Front Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 8 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 12 |
|---|
| Rear Tire Width | 10 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 12 |
|---|
| Front Tire | Kenda Bear Claw: 25 x 8-12 (6-Ply) |
|---|
| Rear Tire | Kenda Bear Claw: 25 x 10-12 (6-Ply) |
|---|
| Front Suspension Travel | 8.2 in (20,8 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 9.5 in (24,1 cm) |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| LSD Position | Rear |
|---|
| Front Hitch Type | Receiver |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| Seat Height | 33.8 in (85,9 cm) |
|---|
| No Of Seats | 1 |
|---|
| No Of Cupholders | 0 |
|---|
| Floor Board Location | Driver |
|---|
| Light Type | Halogen |
|---|
| No Of Saddle Bags | 0 |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Temperature Warning Type | Light |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Composite |
|---|
| Towing Capacity | 1225 lbs (555,7 kg) |
|---|
| Payload Capacity | 485 lbs (220,0 kg) |
|---|
| Storage Capacity | 90 lbs (40,8 kg) |
|---|
| Length | 83,0 in (210,9 cm) |
|---|
| Width | 48 in (121,9 cm) |
|---|
| Height | 47 in (119,4 cm) |
|---|
| Wheelbase | 50.5 in (128,3 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 11 in (27,9 cm) |
|---|
| Turning Radius | 64,8 in (164,6 cm) |
|---|
| Dry Weight | 755 lbs (342,5 kg) |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine Braking | Standard |
|---|
| Speed Governor | Yes |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Chromed | No |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Hand Guards | No |
|---|
| Light Guard | No |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Rear Bumper | Standard |
|---|
| Front Fender Flairs | Standard |
|---|
| Rear Fender Flairs | Standard |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Front Storage Well | Standard |
|---|
| Satellite | No |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Radiator Guard | No |
|---|
| Paint | Standard |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Service Reminder | Standard |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Tachometer | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|
| Heated | No |
|---|