| Manufacturer | Polaris |
|---|
| Model | 2017 Polaris Ace 900 Xc |
|---|
| Type | Sport ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | AWD |
|---|
| Towing | 1500 lbs (680,4 kg) |
|---|
| Price | 12999 |
|---|
| Years Made | 2017 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | USA |
|---|
| Engine Manufacturer | ProStar |
|---|
| Engine Type | Longitudinal Twin |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| No of Valves | 4 |
|---|
| Valve Configuration | DOHC |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Compression Ratio | 10.5:1 |
|---|
| Displacement | 53.4 cu in (875,1 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.54 in (6,5 cm) |
|---|
| Bore | 3.66 in (9,3 cm) |
|---|
| Fuel Injector Size | 1,7 in (4,3 cm) |
|---|
| Horsepower | 78 HP (58,2 kW) |
|---|
| Fuel Capacity | 5.3 gal (20,1 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
|---|
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
|---|
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | AWD |
|---|
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
|---|
| No Of Driveline Modes | 2 |
|---|
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Front Suspension Manufacturer | Walker Evans |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Rear Suspension Material | Steel |
|---|
| Steering Type | Power |
|---|
| Steering Control | Steering Wheel |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Tire Manufacturer | GBC |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Front Tire Diameter | 27 in (68,6 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 27 in (68,6 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 9 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 12 |
|---|
| Rear Tire Width | 11 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 12 |
|---|
| Front Tire | GBC Dirt Commander: 27 x 9-12 |
|---|
| Rear Tire | GBC Dirt Commander: 27 x 11-12 |
|---|
| Front Suspension Travel | 12.3 in (31,2 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 12.6 in (32,0 cm) |
|---|
| Rack Position | Rear |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| LSD Position | Rear |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| Seat Height | 28.8 in (73,2 cm) |
|---|
| No Of Seats | 1 |
|---|
| No Of Cupholders | 0 |
|---|
| Cargo Bed Material | Polyethylene |
|---|
| Backrest Type | Fixed |
|---|
| Backrest Location | Driver |
|---|
| Light Type | Halogen |
|---|
| No Of Saddle Bags | 0 |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Temperature Warning Type | Gauge |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Composite |
|---|
| Towing Capacity | 1500 lbs (680,4 kg) |
|---|
| Payload Capacity | 575 lbs (260,8 kg) |
|---|
| Bed Width | 35 in (88,9 cm) |
|---|
| Storage Capacity | 120 lbs (54,4 kg) |
|---|
| Length | 94,0 in (238,7 cm) |
|---|
| Width | 59 in (149,9 cm) |
|---|
| Height | 72 in (182,9 cm) |
|---|
| Wheelbase | 67.5 in (171,5 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 13 in (33,0 cm) |
|---|
| Bed Length | 17 in (43,2 cm) |
|---|
| Bed Height | 4 in (10,2 cm) |
|---|
| Dry Weight | 1075 lbs (487,6 kg) |
|---|
| Tongue Weight | 150 lbs (68,0 kg) |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine Braking | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Chromed | No |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Hand Guards | No |
|---|
| Light Guard | No |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Rear Bumper | Standard |
|---|
| Camouflage Trim | No |
|---|
| CV Boot Cover | No |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Front Storage Well | Standard |
|---|
| Removable Tailgate | No |
|---|
| Removable Sides | No |
|---|
| Satellite | No |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Voltage Meter | Standard |
|---|
| Radiator Guard | No |
|---|
| Metallic | Yes |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Shock Cover | No |
|---|
| Backrest Logo Plate | No |
|---|
| Lumbar Adjustment | No |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Tachometer | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|
| Tilt | No |
|---|
| Heated | No |
|---|