| Manufacturer | Yamaha |
|---|---|
| Model | 2013 Yamaha Grizzly 300 Automatic |
| Type | Sport ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Automatic |
| Drive | 4X2 |
| Towing | 500 lbs (226,8 kg) |
| Price | 4199 |
| Years Made | 2013 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | Japan |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| No of Valves | 2 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Combustion | Carburetor |
| No Of Carburetors | 1 |
| Carburetor Size | 1,3 in (3,3 cm) |
| Starter | Electric |
| Compression Ratio | 8.6:1 |
| Displacement | 17.5 cu in (286,8 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.56 in (6,5 cm) |
| Bore | 2.95 in (7,5 cm) |
| Fuel Capacity | 2.8 gal (10,6 l) |
| Transmission Type | Automatic |
| Primary Drive (Rear Wheel) | Shaft |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 |
| No Of Driveline Modes | 1 |
| Front Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Front Suspension Type | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Tire Manufacturer | Maxxis |
| Wheels Composition | Steel |
| Tire Types | Tubeless |
| Front Tire Diameter | 22 in (55,9 cm) |
| Rear Tire Diameter | 22 in (55,9 cm) |
| Front Tire Width | 7 |
| Front Wheel Diameter | 10 |
| Rear Tire Width | 10 |
| Rear Wheel Diameter | 9 |
| Front Tire | Maxxis 22 x 7 – 10 |
| Rear Tire | Maxxis 22 x 10 – 9 |
| Front Suspension Travel | 5.9 in (15,0 cm) |
| Rear Suspension Travel | 6.5 in (16,5 cm) |
| Rear Shock Qty | 1 |
| Seat Type | One-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver |
| Seat Height | 31.2 in (79,2 cm) |
| No Of Seats | 1 |
| Foot Peg Location | Driver |
| Floor Board Location | Driver |
| Light Type | Halogen |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 500 lbs (226,8 kg) |
| Storage Capacity | 44 lbs (20,0 kg) |
| Length | 74,6 in (189,6 cm) |
| Width | 42.1 in (106,9 cm) |
| Height | 44.3 in (112,5 cm) |
| Wheelbase | 47.2 in (119,9 cm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (13,7 cm) |
| Turning Radius | 117,6 in (298,7 cm) |
| Wet Weight | 511 lbs (231,8 kg) |
| Fuel Injector | No |
| Carburetor | Yes |
| Speed Governor | No |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | Yes |
| Chromed | No |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Bash Plate (Rear) | Yes |
| Hand Guards | No |
| Brush Guard | Yes |
| Light Guard | No |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| A-Arm Skid Plate (Front) | Yes |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
| CV Boot Cover | No |
| Full Length Skid Plate | Yes |
| Swing Arm Skid Plate | No |
| Headlight | Standard |
| Hand Grips | Standard |
| Underseat Storage | Standard |
| Radiator Guard | No |
| Metallic | No |
| Shock Cover | No |










