| Manufacturer | Polaris |
|---|---|
| Model | 2013 Polaris Sportsman 500 Ho |
| Type | Sport ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or 4X4 |
| Towing | 1225 lbs (555,7 kg) |
| Price | 6199 |
| Years Made | 2013 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | USA |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| No of Valves | 4 |
| Valve Configuration | OHV |
| Combustion | Carburetor |
| No Of Carburetors | 1 |
| Carburetion Manufacturer | Mikuni |
| Carburetor Size | 1,6 in (4,1 cm) |
| Starter | Electric |
| Compression Ratio | 0.41805555555555557 |
| Displacement | 30.4 cu in (498,2 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.96 in (7,5 cm) |
| Bore | 3.62 in (9,2 cm) |
| Fuel Capacity | 4.1 gal (15,5 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | McPherson Strut |
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Wheels Composition | Steel |
| Front Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
| Rear Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
| Front Tire Width | 8 |
| Front Wheel Diameter | 12 |
| Rear Tire Width | 11 |
| Rear Wheel Diameter | 12 |
| Front Tire | 25 X 8-12; 489 |
| Rear Tire | 25 X 11-12; 489 |
| Front Suspension Travel | 8.2 in (20,8 cm) |
| Rear Suspension Travel | 9.5 in (24,1 cm) |
| Rear Shock Qty | 2 |
| LSD Position | Rear |
| Seat Type | One-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver |
| Seat Height | 33.8 in (85,9 cm) |
| No Of Seats | 1 |
| Floor Board Location | Driver |
| Light Type | Halogen |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Light |
| Frame | Steel |
| Body Material | Composite |
| Towing Capacity | 1225 lbs (555,7 kg) |
| Payload Capacity | 450 lbs (204,1 kg) |
| Storage Capacity | 90 lbs (40,8 kg) |
| Length | 83,0 in (210,9 cm) |
| Width | 48 in (121,9 cm) |
| Height | 48 in (121,9 cm) |
| Wheelbase | 50.5 in (128,3 cm) |
| Ground Clearance | 11.3 in (28,7 cm) |
| Dry Weight | 696 lbs (315,7 kg) |
| Fuel Injector | No |
| Carburetor | Yes |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | No |
| Chromed | No |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Hand Guards | No |
| Light Guard | No |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| Rear Bumper | Standard |
| Front Fender Flairs | Standard |
| Rear Fender Flairs | Standard |
| Headlight | Standard |
| Hand Grips | Standard |
| Speedometer | Standard |
| Hour Meter | Standard |
| Radiator Guard | No |
| Metallic | No |
| Power Outlet | Standard |
| Clock | Standard |
| Tachometer | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |










