| Manufacturer | Polaris |
|---|
| Model | 2012 Polaris Sportsman Touring 850 Ho Eps Bronze Mist Le |
|---|
| Type | Sport ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Towing | 1500 lbs (680,4 kg) |
|---|
| Price | 11999 |
|---|
| Years Made | 2012 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | USA |
|---|
| Engine Type | Parallel Twin |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 2 |
|---|
| No of Valves | 8 |
|---|
| Valve Configuration | SOHC |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Displacement | 51.9 cu in (850,5 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Fuel Injector Size | 1,6 in (4,1 cm) |
|---|
| Horsepower | 70 HP (52,2 kW) |
|---|
| Fuel Capacity | 5.3 gal (20,1 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
|---|
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
|---|
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
|---|
| No Of Driveline Modes | 2 |
|---|
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Rear Suspension Material | Steel |
|---|
| Steering Type | Power |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Tire Manufacturer | Carlisle |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Front Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 8 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 14 |
|---|
| Rear Tire Width | 10 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 14 |
|---|
| Front Tire | Carlisle AT 489 II: 26 X 8-14 |
|---|
| Rear Tire | Carlisle AT 489 II: 26 X 10-14 |
|---|
| Front Suspension Travel | 9 in (22,9 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 10 in (25,4 cm) |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| LSD Position | Rear |
|---|
| Seat Type | Two-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver and Passenger |
|---|
| Seat Height | 35.8 in (90,9 cm) |
|---|
| No Of Seats | 2 |
|---|
| No Of Cupholders | 2 |
|---|
| Rear Rack Storage Material | Hard Vinyl |
|---|
| Backrest Type | Detachable |
|---|
| Backrest Location | Passenger |
|---|
| Heated Hand Grip Location | Driver and Passenger |
|---|
| Floor Board Location | Driver and Passenger |
|---|
| Rear Rack Storage Trim | Plain |
|---|
| Light Type | Halogen |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Temperature Warning Type | Light |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Composite |
|---|
| Towing Capacity | 1500 lbs (680,4 kg) |
|---|
| Storage Capacity | 120 lbs (54,4 kg) |
|---|
| Length | 86,5 in (219,8 cm) |
|---|
| Width | 47.6 in (120,9 cm) |
|---|
| Height | 58.3 in (148,1 cm) |
|---|
| Wheelbase | 57 in (144,8 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 11.3 in (28,7 cm) |
|---|
| Dry Weight | 798 lbs (362,0 kg) |
|---|
| Max. Weight | 2500 lbs (1134,0 kg) |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine Braking | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Chromed | No |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Hand Guards | Yes |
|---|
| Light Guard | No |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Rear Bumper | Standard |
|---|
| Front Fender Flairs | Standard |
|---|
| Rear Fender Flairs | Standard |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Grab Rail or Strap | Standard |
|---|
| Front Storage Well | Standard |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Radiator Guard | No |
|---|
| Metallic | No |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Winch Mount | Standard |
|---|
| Roller Fairlead | Standard |
|---|
| Backrest Logo Plate | No |
|---|
| Lumbar Adjustment | No |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Tachometer | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|