| Manufacturer | Kymco |
|---|---|
| Model | 2012 Kymco Mxu 375 Irs 4X4 |
| Type | Sport ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or 4X4 |
| Towing | 985 lbs (446,8 kg) |
| Price | 5399 |
| Years Made | 2012 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | Taiwan |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Air cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| No of Valves | 2 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Combustion | Carburetor |
| No Of Carburetors | 1 |
| Carburetion Manufacturer | Keihin |
| Carburetor Size | 1,3 in (3,3 cm) |
| Starter | Electric |
| Displacement | 22.4 cu in (367,1 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.81 in (7,1 cm) |
| Bore | 3.19 in (8,1 cm) |
| Horsepower | 26 HP (19,4 kW) |
| Fuel Capacity | 3.9 gal (14,8 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Wheels Composition | Steel |
| Tire Types | Tubed |
| Front Tire Diameter | 24 in (61,0 cm) |
| Rear Tire Diameter | 24 in (61,0 cm) |
| Front Tire Width | 8 |
| Front Wheel Diameter | 12 |
| Rear Tire Width | 10 |
| Rear Wheel Diameter | 12 |
| Front Tire | AT 24 X 8-12 |
| Rear Tire | AT 24 X 10-12 |
| Front Suspension Travel | 7 in (17,8 cm) |
| Rear Suspension Travel | 7 in (17,8 cm) |
| Rear Shock Qty | 2 |
| Seat Type | One-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver |
| No Of Seats | 1 |
| Floor Board Location | Driver |
| Light Type | Halogen |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Light |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 985 lbs (446,8 kg) |
| Storage Capacity | 75 lbs (34,0 kg) |
| Length | 83,0 in (210,9 cm) |
| Width | 43.4 in (110,2 cm) |
| Height | 46.9 in (119,1 cm) |
| Wheelbase | 47.9 in (121,7 cm) |
| Ground Clearance | 10 in (25,4 cm) |
| Dry Weight | 606 lbs (274,9 kg) |
| Fuel Injector | No |
| Carburetor | Yes |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | No |
| Chromed | No |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Bash Plate (Rear) | No |
| Hand Guards | No |
| Brush Guard | Yes |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| A-Arm Skid Plate (Front) | No |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
| Full Length Skid Plate | No |
| Swing Arm Skid Plate | No |
| Headlight | Standard |
| Hand Grips | Standard |
| Speedometer | Standard |
| Hour Meter | Standard |
| Voltage Meter | Standard |
| Metallic | No |
| Power Outlet | Standard |
| Shock Cover | No |
| Clock | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |










