| Manufacturer | Kymco |
|---|---|
| Model | 2012 Kymco Mxu 300 Shaft Drive |
| Type | Sport ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 |
| Towing | 500 lbs (226,8 kg) |
| Price | 3799 |
| Years Made | 2012 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | Taiwan |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| No of Valves | 2 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Combustion | Carburetor |
| No Of Carburetors | 1 |
| Carburetion Manufacturer | Keihin |
| Carburetor Size | 0,9 in (2,3 cm) |
| Starter | Electric and Pull |
| Displacement | 16.5 cu in (270,4 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.6 in (6,6 cm) |
| Bore | 2.9 in (7,4 cm) |
| Horsepower | 18 HP (13,4 kW) |
| Fuel Capacity | 3.3 gal (12,5 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Primary Drive (Rear Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | Yes |
| Driveline Type | 4X2 |
| No Of Driveline Modes | 1 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Wheels Composition | Steel |
| Tire Types | Tubed |
| Front Tire Diameter | 22 in (55,9 cm) |
| Rear Tire Diameter | 22 in (55,9 cm) |
| Front Tire Width | 7 |
| Front Wheel Diameter | 10 |
| Rear Tire Width | 10 |
| Rear Wheel Diameter | 10 |
| Front Tire | AT 22 X 7-10 |
| Rear Tire | AT 22 X 10-10 |
| Front Suspension Travel | 5 in (12,7 cm) |
| Rear Suspension Travel | 5 in (12,7 cm) |
| Rear Shock Qty | 1 |
| Seat Type | One-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver |
| Seat Height | 31.8 in (80,8 cm) |
| No Of Seats | 1 |
| Floor Board Location | Driver |
| Light Type | Halogen |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Light |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 500 lbs (226,8 kg) |
| Storage Capacity | 50 lbs (22,7 kg) |
| Length | 71,2 in (180,7 cm) |
| Width | 41.3 in (104,9 cm) |
| Height | 43.7 in (111,0 cm) |
| Wheelbase | 46.6 in (118,4 cm) |
| Ground Clearance | 8.3 in (21,1 cm) |
| Dry Weight | 478 lbs (216,8 kg) |
| Fuel Injector | No |
| Carburetor | Yes |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | Yes |
| Chromed | No |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Bash Plate (Rear) | No |
| Hand Guards | No |
| Brush Guard | Yes |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| A-Arm Skid Plate (Front) | No |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
| Full Length Skid Plate | No |
| Swing Arm Skid Plate | No |
| Headlight | Standard |
| Hand Grips | Standard |
| Rear Hitch | Standard |
| Speedometer | Standard |
| Metallic | No |
| Shock Cover | No |
| Clock | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |










