| Manufacturer | Yamaha |
|---|---|
| Model | 2008 Yamaha Grizzly 125 Automatic |
| Type | Sport ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 |
| Price | 3099 |
| Years Made | 2008 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | Japan |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Air cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| No of Valves | 2 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Combustion | Carburetor |
| No Of Carburetors | 1 |
| Carburetion Manufacturer | Mikuni |
| Carburetor Size | 0,7 in (1,8 cm) |
| Starter | Electric |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Displacement | 7.6 cu in (124,5 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.6 in (6,6 cm) |
| Bore | 1.93 in (4,9 cm) |
| Fuel Capacity | 2 gal (7,6 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Primary Drive (Rear Wheel) | Chain |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | No |
| Driveline Type | 4X2 |
| No Of Driveline Modes | 1 |
| Front Brake Type | Dual Sealed Drum |
| Rear Brake Type | Sealed Drum |
| Front Suspension Type | Independent A-Arm |
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Tire Manufacturer | Dunlop |
| Wheels Composition | Steel |
| Tire Types | Tubeless |
| Front Tire Diameter | 20 in (50,8 cm) |
| Rear Tire Diameter | 22 in (55,9 cm) |
| Front Tire Width | 7 |
| Front Wheel Diameter | 8 |
| Rear Tire Width | 10 |
| Rear Wheel Diameter | 8 |
| Front Tire | Dunlop AT 20 x 7-8 |
| Rear Tire | Dunlop AT 22 x 10-8 |
| Front Suspension Travel | 2.8 in (7,1 cm) |
| Rear Suspension Travel | 3.2 in (8,1 cm) |
| Rear Shock Qty | 1 |
| Seat Type | One-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver |
| Seat Height | 27 in (68,6 cm) |
| No Of Seats | 1 |
| Floor Board Location | Driver |
| Light Type | Halogen |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Storage Capacity | 11 lbs (5,0 kg) |
| Length | 67,0 in (170,1 cm) |
| Width | 39 in (99,1 cm) |
| Height | 38.6 in (98,0 cm) |
| Wheelbase | 42.5 in (108,0 cm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (14,5 cm) |
| Turning Radius | 114,0 in (289,6 cm) |
| Dry Weight | 306 lbs (138,8 kg) |
| Fuel Injector | No |
| Carburetor | Yes |
| Engine Braking | Standard |
| Speed Governor | Yes |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | Yes |
| Adjustable Throttle | Standard |
| Chromed | No |
| Bash Plate (Front) | No |
| Bash Plate (Rear) | No |
| Hand Guards | No |
| Brush Guard | Yes |
| Light Guard | No |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| Rear Bumper | Standard |
| A-Arm Skid Plate (Front) | No |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
| CV Boot Cover | No |
| Full Length Skid Plate | No |
| Swing Arm Skid Plate | No |
| Headlight | Standard |
| Hand Grips | Standard |
| Radiator Guard | No |
| Metallic | No |
| Decal Kit | Standard |
| Shock Cover | No |










