| Manufacturer | Yamaha |
|---|
| Model | 2007 Yamaha Grizzly 350 Irs Auto 4X4 |
|---|
| Type | Sport ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Towing | 1102 lbs (499,9 kg) |
|---|
| Price | 5599 |
|---|
| Years Made | 2007 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | Japan |
|---|
| Engine Type | Single-Cylinder |
|---|
| Cooling System | Air cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| No of Valves | 2 |
|---|
| Valve Configuration | SOHC |
|---|
| Combustion | Carburetor |
|---|
| No Of Carburetors | 1 |
|---|
| Carburetion Manufacturer | Mikuni |
|---|
| Carburetor Size | 1,3 in (3,3 cm) |
|---|
| Starter | Electric and Pull |
|---|
| Compression Ratio | 9.2:1 |
|---|
| Displacement | 21.2 cu in (347,4 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.54 in (6,5 cm) |
|---|
| Bore | 3.27 in (8,3 cm) |
|---|
| Fuel Capacity | 3.8 gal (14,4 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Transmission Manufacturer | UltraMatic |
|---|
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
|---|
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | No |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Driveline Manufacturer | On-Command |
|---|
| No Of Driveline Modes | 2 |
|---|
| Front Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Sealed Drum |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double Wishbone |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent Double Wishbone |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Rear Suspension Material | Steel |
|---|
| Steering Type | Manual |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Tire Manufacturer | Maxxis |
|---|
| Wheels Composition | Steel |
|---|
| Tire Types | Tubeless |
|---|
| Front Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 8 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 12 |
|---|
| Rear Tire Width | 10 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 12 |
|---|
| Front Tire | Maxxis AT25 x 8 – 12 |
|---|
| Rear Tire | Maxxis AT25 x 10 – 12 |
|---|
| Front Suspension Travel | 6.3 in (16,0 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 7.1 in (18,0 cm) |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| No Of Seats | 1 |
|---|
| Foot Peg Location | Driver |
|---|
| Floor Board Location | Driver |
|---|
| Light Type | Halogen |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Towing Capacity | 1102 lbs (499,9 kg) |
|---|
| Storage Capacity | 88 lbs (39,9 kg) |
|---|
| Length | 78,1 in (198,4 cm) |
|---|
| Width | 42.7 in (108,5 cm) |
|---|
| Height | 44.1 in (112,0 cm) |
|---|
| Fuel Injector | No |
|---|
| Carburetor | Yes |
|---|
| Engine Braking | Standard |
|---|
| Speed Governor | No |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Chromed | No |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Bash Plate (Rear) | Yes |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Front) | Yes |
|---|
| CV Boot Cover | Yes |
|---|
| Full Length Skid Plate | Yes |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Underseat Storage | Standard |
|---|
| Rear Hitch | Standard |
|---|
| Radiator Guard | No |
|---|
| Metallic | No |
|---|