| Manufacturer | Polaris |
|---|---|
| Model | 2007 Polaris Predator 50 Pink (Limited Edition) |
| Type | Youth ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 |
| Price | 1999 |
| Years Made | 2007 |
| Recommend Min. Age | 6 |
| Factory | USA |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Air cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | OHV |
| Combustion | Carburetor |
| No Of Carburetors | 1 |
| Carburetion Manufacturer | Mikuni |
| Carburetor Size | 0,5 in (1,3 cm) |
| Starter | Electric and Kick |
| Displacement | 3 cu in (49,2 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Fuel Capacity | 1.2 gal (4,5 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Primary Drive (Rear Wheel) | Chain |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | No |
| High-Low Range | No |
| Driveline Type | 4X2 |
| No Of Driveline Modes | 1 |
| Front Brake Type | Drum |
| Rear Brake Type | Drum |
| Front Suspension Type | Independent |
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Wheels Composition | Steel |
| Front Tire Diameter | 16 in (40,6 cm) |
| Rear Tire Diameter | 16 in (40,6 cm) |
| Front Wheel Diameter | 7 |
| Rear Tire Width | 8 |
| Rear Wheel Diameter | 7 |
| Front Tire | 16 X 6.5-7 |
| Rear Tire | 16 X 8-7 |
| Front Suspension Travel | 3 in (7,6 cm) |
| Rear Suspension Travel | 3 in (7,6 cm) |
| Rear Shock Qty | 1 |
| Seat Type | One-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver |
| Seat Height | 23 in (58,4 cm) |
| No Of Seats | 1 |
| Floor Board Location | Driver |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Length | 48,0 in (121,9 cm) |
| Width | 31.5 in (80,0 cm) |
| Height | 28 in (71,1 cm) |
| Wheelbase | 33 in (83,8 cm) |
| Ground Clearance | 4 in (10,2 cm) |
| Turning Radius | 60,0 in (152,4 cm) |
| Dry Weight | 210 lbs (95,3 kg) |
| Fuel Injector | No |
| Carburetor | Yes |
| Speed Governor | Yes |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | Yes |
| Adjustable Throttle | Standard |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Brush Guard | No |
| Light Guard | No |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| Rear Bumper | Standard |
| Hand Grips | Standard |
| Kill Switch / Tether Cord | Standard |
| Radiator Guard | No |
| Metallic | No |










