| Manufacturer | Brp |
|---|---|
| Model | 2007 Brp Outlander 650 H.O. Efi Xt |
| Type | Sport ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or 4X4 |
| Towing | 1300 lbs (589,7 kg) |
| Price | 8799 |
| Years Made | 2007 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | Canada |
| Engine Manufacturer | Rotax |
| Engine Type | V Twin |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 2 |
| No of Valves | 8 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Combustion | Fuel Injected |
| Engine Immobilizer Type | DESS |
| Starter | Electric |
| Displacement | 39.7 cu in (650,6 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.44 in (6,2 cm) |
| Bore | 3.23 in (8,2 cm) |
| Fuel Injector Size | 1,8 in (4,6 cm) |
| Torque | 42,8 ft-lbs (58,0 Nm) |
| Torque RPM | 5500 |
| Fuel Capacity | 5.3 gal (20,1 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Primary Drive (Rear Wheel) | Shaft |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | In-Board Dual Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | Double A-Arm |
| Rear Suspension Type | Independent |
| Rear Suspension Manufacturer | Trailing Torsional Independent (TTI) |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Tire Manufacturer | Carlisle ACT |
| Wheels Composition | Aluminum |
| Front Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
| Rear Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
| Front Tire Width | 8 |
| Front Wheel Diameter | 12 |
| Rear Tire Width | 10 |
| Rear Wheel Diameter | 12 |
| Front Tire | 26 X 8-12 |
| Rear Tire | 26 X 10-12 |
| Front Suspension Travel | 8 in (20,3 cm) |
| Rear Suspension Travel | 9 in (22,9 cm) |
| Rear Shock Qty | 2 |
| Diff Lock Make | ViscoLok |
| LSD Position | Front |
| Seat Type | One-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver |
| Seat Height | 34.5 in (87,6 cm) |
| No Of Seats | 1 |
| Floor Board Location | Driver |
| Winch Manufacturer | Warn |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Light |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 1300 lbs (589,7 kg) |
| Storage Capacity | 200 lbs (90,7 kg) |
| Length | 86 in (218,4 cm) |
| Width | 46 in (116,8 cm) |
| Height | 45 in (114,3 cm) |
| Wheelbase | 51 in (129,5 cm) |
| Ground Clearance | 12 in (30,5 cm) |
| Dry Weight | 649 lbs (294,4 kg) |
| Max. Weight | 2500 lbs (1134,0 kg) |
| Fuel Injector | Yes |
| Carburetor | No |
| Engine | Standard |
| Carburetion | Standard |
| Engine Braking | Standard |
| Speed Governor | No |
| Limited Slip Differential | Standard |
| Engine Immobilizer | DESS |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | No |
| Brakes | Standard |
| Wheels | Standard |
| Tires | Standard |
| Chromed | No |
| Exterior Covers | Standard |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Hand Guards | Yes |
| Brush Guard | Yes |
| Light Guard | Yes |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| Rear Bumper | Standard |
| Front Fender Flairs | Optional |
| Rear Fender Flairs | Optional |
| Exterior Guards | Standard |
| Skid Plate | Standard |
| A-Arm Skid Plate (Front) | Yes |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
| CV Boot Cover | Yes |
| Full Length Skid Plate | Yes |
| Swing Arm Skid Plate | No |
| Headlight | Standard |
| Other Lights | Optional |
| Fog Lights | Optional |
| Hand Grips | Standard |
| Seat Specifications | Standard |
| Windshield Mounts | Optional |
| Rearview Mirrors | Optional |
| Rear Hitch | Standard |
| Front Storage Well | Standard |
| Rear Rack | Standard |
| Front Rack | Standard |
| Storage Cover | Optional |
| Gun Scabbard | Optional |
| Gun Scabbard Mount | Optional |
| Plow Mount | Optional |
| Rear Rack Storage | Optional |
| Rack Rails | Optional |
| Map Holder | Optional |
| Satellite | No |
| Speedometer | Standard |
| Hour Meter | Standard |
| Temperature Warning | Standard |
| Type Lights | Halogen |
| Windshield | Optional |
| Metallic | No |
| Paint | Standard |
| Lockable Storage | Optional |
| Power Outlet | Standard |
| Cupholder | Optional |
| Roller Fairlead | Standard |
| Tachometer | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |
| Foot Pegs | Standard |
| Heated Hand Grips | Optional |










