| Manufacturer | Arctic Cat |
|---|---|
| Model | 2007 Arctic Cat 400 Dvx Le Tony Stewart |
| Type | Sport ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Manual |
| Drive | 4X2 |
| Price | 5899 |
| Years Made | 2007 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | USA |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| No of Valves | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Combustion | Carburetor |
| No Of Carburetors | 1 |
| Carburetion Manufacturer | Mikuni |
| Carburetor Size | 1,5 in (3,8 cm) |
| Starter | Electric |
| Displacement | 24.3 cu in (398,2 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.47 in (6,3 cm) |
| Bore | 3.55 in (9,0 cm) |
| Fuel Capacity | 2.6 gal (9,8 l) |
| Transmission Type | Manual |
| Primary Drive (Rear Wheel) | Chain |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Chain |
| No Of Speeds | 5 |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | No |
| Driveline Type | 4X2 |
| No Of Driveline Modes | 1 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Brake Diameter | 6.9 in (17,5 cm) |
| Rear Brake Diameter | 8.6 in (21,8 cm) |
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Rear Suspension Material | Aluminum |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Wheels Composition | Aluminum |
| Front Tire Diameter | 22 in (55,9 cm) |
| Rear Tire Diameter | 20 in (50,8 cm) |
| Front Tire Width | 7 |
| Front Wheel Diameter | 10 |
| Rear Tire Width | 10 |
| Rear Wheel Diameter | 9 |
| Front Tire | AT 22 X 7-10 |
| Rear Tire | AT 20 X 10-9 |
| Front Suspension Travel | 8 in (20,3 cm) |
| Rear Suspension Travel | 9 in (22,9 cm) |
| Rear Shock Qty | 1 |
| Seat Type | One-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver |
| No Of Seats | 1 |
| Foot Peg Location | Driver |
| Light Type | Halogen |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Length | 72,0 in (182,9 cm) |
| Width | 45 in (114,3 cm) |
| Front Wheel Width | 5,5 in (14,0 cm) |
| Rear Wheel Width | 8 in (20,3 cm) |
| Height | 45 in (114,3 cm) |
| Wheelbase | 49 in (124,5 cm) |
| Ground Clearance | 10 in (25,4 cm) |
| Dry Weight | 372 lbs (168,7 kg) |
| Fuel Injector | No |
| Carburetor | Yes |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | No |
| Chromed | No |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Brush Guard | No |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| Rear Bumper | Standard |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
| CV Boot Cover | No |
| Swing Arm Skid Plate | No |
| Headlight | Standard |
| Hand Grips | Standard |
| Underseat Storage | Standard |
| Radiator Guard | No |
| Metallic | No |
| Decal Kit | Standard |
| Tool Bag Mount | Standard |










