| Manufacturer | Polaris |
|---|---|
| Model | 2005 Polaris Trail Blazer 250 |
| Type | Sport ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 |
| Towing | 850 lbs (385,6 kg) |
| Price | 3599 |
| Years Made | 2005 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | USA |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Air cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | Reed Valve |
| Combustion | Carburetor |
| No Of Carburetors | 1 |
| Carburetion Manufacturer | Mikuni |
| Carburetor Size | 1,2 in (3,0 cm) |
| Starter | Electric and Pull |
| Compression Ratio | 6.1:1 |
| Displacement | 14.9 cu in (244,2 cc) |
| Engine Stroke | Two Stroke |
| Stroke | 2.36 in (6,0 cm) |
| Bore | 2.84 in (7,2 cm) |
| Fuel Capacity | 3.5 gal (13,2 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
| Primary Drive (Rear Wheel) | Chain |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | No |
| Driveline Type | 4X2 |
| No Of Driveline Modes | 1 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | McPherson Strut |
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Tire Manufacturer | Carlisle |
| Wheels Composition | Steel |
| Front Tire Diameter | 23 in (58,4 cm) |
| Rear Tire Diameter | 22 in (55,9 cm) |
| Front Tire Width | 7 |
| Front Wheel Diameter | 10 |
| Rear Tire Width | 11 |
| Rear Wheel Diameter | 10 |
| Front Tire | Carlisle 23 X 7-10 |
| Rear Tire | Carlisle 22 X 11-10 |
| Front Suspension Travel | 8.2 in (20,8 cm) |
| Rear Suspension Travel | 10.5 in (26,7 cm) |
| Rear Shock Qty | 1 |
| Seat Type | One-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver |
| Seat Height | 34 in (86,4 cm) |
| No Of Seats | 1 |
| Floor Board Location | Driver |
| Light Type | Halogen |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Light |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 850 lbs (385,6 kg) |
| Length | 75,0 in (190,5 cm) |
| Width | 46 in (116,8 cm) |
| Height | 47 in (119,4 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121,9 cm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (14,0 cm) |
| Turning Radius | 63,6 in (161,5 cm) |
| Dry Weight | 461 lbs (209,1 kg) |
| Gross Veight | 765 lbs (347,0 kg) |
| Fuel Injector | No |
| Carburetor | Yes |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | Yes |
| Chromed | No |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| Rear Bumper | Standard |
| Headlight | Standard |
| Hand Grips | Standard |
| Radiator Guard | No |
| Metallic | No |










