Skip to content
| Manufacturer | Kymco |
|---|
| Model | 2005 Kymco Mongoose 50 |
|---|
| Type | Youth ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 |
|---|
| Price | 1499 |
|---|
| Years Made | 2005 |
|---|
| Recommend Min. Age | 6 |
|---|
| Factory | Taiwan |
|---|
| Engine Type | Single-Cylinder |
|---|
| Cooling System | Air cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| Valve Configuration | Reed Valve |
|---|
| Combustion | Carburetor |
|---|
| No Of Carburetors | 1 |
|---|
| Starter | Electric and Kick |
|---|
| Displacement | 3 cu in (49,2 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Two Stroke |
|---|
| Horsepower | 4.3 HP (3,2 kW) |
|---|
| Horsepower RPM | 6500 |
|---|
| Fuel Capacity | 1.4 gal (5,3 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Primary Drive (Rear Wheel) | Chain |
|---|
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
|---|
| Reverse | No |
|---|
| High-Low Range | No |
|---|
| Driveline Type | 4X2 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 1 |
|---|
| Front Brake Type | Drum |
|---|
| Rear Brake Type | Drum |
|---|
| Front Suspension Type | A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Steering Type | Manual |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Tire Manufacturer | Maxxis |
|---|
| Wheels Composition | Steel |
|---|
| Tire Types | Tubed |
|---|
| Front Tire Diameter | 16 in (40,6 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 16 in (40,6 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 8 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 7 |
|---|
| Rear Tire Width | 8 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 7 |
|---|
| Front Tire | AT 16 X 8-7 |
|---|
| Rear Tire | AT 16 X 8-7 |
|---|
| Front Suspension Travel | 2.9 in (7,4 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 2.7 in (6,9 cm) |
|---|
| Rear Shock Qty | 1 |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| Seat Height | 25 in (63,5 cm) |
|---|
| No Of Seats | 1 |
|---|
| Floor Board Location | Driver |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Length | 54,0 in (137,2 cm) |
|---|
| Width | 35 in (88,9 cm) |
|---|
| Height | 36 in (91,4 cm) |
|---|
| Wheelbase | 35.4 in (89,9 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 5.8 in (14,7 cm) |
|---|
| Dry Weight | 221 lbs (100,2 kg) |
|---|
| Fuel Injector | No |
|---|
| Carburetor | Yes |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | Yes |
|---|
| Adjustable Throttle | Standard |
|---|
| Chromed | No |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Rear Bumper | Standard |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Parental Controls | Standard |
|---|
| Kill Switch / Tether Cord | Standard |
|---|
| Metallic | No |
|---|
| Handlebar Pads | Standard |
|---|