| Manufacturer | Arctic Cat |
|---|---|
| Model | 2005 Arctic Cat 500 4X4 Automatic Trv |
| Type | Sport ATV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or 4X4 |
| Towing | 1050 lbs (476,3 kg) |
| Price | 7449 |
| Years Made | 2005 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | USA |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| No of Valves | 4 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Combustion | Carburetor |
| Starter | Electric and Pull |
| Displacement | 30.1 cu in (493,3 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 3.23 in (8,2 cm) |
| Bore | 3.45 in (8,8 cm) |
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18,2 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Transmission Manufacturer | Duramatic |
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | Double A-Arm |
| Rear Suspension Type | Independent |
| Front Central Suspension Strut | No |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Handlebar |
| Steering Damper | No |
| Tire Manufacturer | Carlisle Badlands |
| Wheels Composition | Steel |
| Front Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
| Rear Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
| Front Tire Width | 8 |
| Front Wheel Diameter | 12 |
| Rear Tire Width | 11 |
| Rear Wheel Diameter | 12 |
| Front Tire | AT 25 X 8-12 |
| Rear Tire | AT 25 X 11-12 |
| Front Suspension Travel | 8.6 in (21,8 cm) |
| Rear Suspension Travel | 8.6 in (21,8 cm) |
| Rear Shock Qty | 2 |
| Seat Type | Two-Piece |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Position | Driver and Passenger |
| No Of Seats | 2 |
| Backrest Type | Fixed |
| Backrest Location | Driver and Passenger |
| Floor Board Location | Driver and Passenger |
| Light Type | Halogen |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 1050 lbs (476,3 kg) |
| Storage Capacity | 100 lbs (45,4 kg) |
| Length | 96,2 in (244,4 cm) |
| Width | 47.5 in (120,7 cm) |
| Front Wheel Width | 6,5 in (16,5 cm) |
| Rear Wheel Width | 8 in (20,3 cm) |
| Height | 50.5 in (128,3 cm) |
| Wheelbase | 58 in (147,3 cm) |
| Ground Clearance | 10 in (25,4 cm) |
| Dry Weight | 732 lbs (332,0 kg) |
| Fuel Injector | No |
| Carburetor | Yes |
| Engine Braking | Standard |
| Linked Brake System Front to Rear | Standard |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | No |
| Chromed | No |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Bash Plate (Rear) | Yes |
| Front Fender | Standard |
| Rear Fender | Standard |
| Front Bumper | Standard |
| Front Fender Flairs | Standard |
| Rear Fender Flairs | Standard |
| A-Arm Skid Plate (Front) | Yes |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | Yes |
| CV Boot Cover | Yes |
| Full Length Skid Plate | Yes |
| Headlight | Standard |
| Hand Grips | Standard |
| Underseat Storage | Standard |
| Grab Rail or Strap | Standard |
| Speedometer | Standard |
| Hour Meter | Standard |
| Radiator Guard | Yes |
| Metallic | No |
| Backrest Logo Plate | No |
| Lumbar Adjustment | No |
| Clock | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |










