Skip to content
| Manufacturer | Arctic Cat |
|---|
| Model | 2004 Arctic Cat 300 4X4 |
|---|
| Type | Sport ATV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Manual |
|---|
| Drive | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Towing | 850 lbs (385,6 kg) |
|---|
| Price | 4999 |
|---|
| Years Made | 2004 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | USA |
|---|
| Engine Type | Single-Cylinder |
|---|
| Cooling System | Air cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 1 |
|---|
| No of Valves | 2 |
|---|
| Valve Configuration | SOHC |
|---|
| Combustion | Carburetor |
|---|
| Starter | Electric and Pull |
|---|
| Displacement | 17.1 cu in (280,2 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.99 in (7,6 cm) |
|---|
| Bore | 2.7 in (6,9 cm) |
|---|
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18,2 l) |
|---|
| Transmission Type | Manual |
|---|
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
|---|
| No Of Speeds | 5 |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 2 |
|---|
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Disc |
|---|
| Front Suspension Type | Double A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent |
|---|
| Front Central Suspension Strut | No |
|---|
| Steering Type | Manual |
|---|
| Steering Control | Handlebar |
|---|
| Steering Damper | No |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Front Tire Diameter | 24 in (61,0 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 9 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 12 |
|---|
| Rear Tire Width | 10 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 12 |
|---|
| Front Tire | AT 24 X 9-12 |
|---|
| Rear Tire | AT 25 X 10-12 |
|---|
| Front Suspension Travel | 6.5 in (16,5 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 6.5 in (16,5 cm) |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| Seat Type | One-Piece |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Position | Driver |
|---|
| Floor Board Location | Driver |
|---|
| Light Type | Halogen |
|---|
| No Of Saddle Bags | 0 |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Towing Capacity | 850 lbs (385,6 kg) |
|---|
| Storage Capacity | 100 lbs (45,4 kg) |
|---|
| Length | 81,0 in (205,7 cm) |
|---|
| Width | 45 in (114,3 cm) |
|---|
| Front Wheel Width | 6,5 in (16,5 cm) |
|---|
| Rear Wheel Width | 6,5 in (16,5 cm) |
|---|
| Height | 45 in (114,3 cm) |
|---|
| Wheelbase | 50 in (127,0 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 8.3 in (21,1 cm) |
|---|
| Dry Weight | 570 lbs (258,5 kg) |
|---|
| Fuel Injector | No |
|---|
| Carburetor | Yes |
|---|
| Linked Brake System Front to Rear | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Bash Plate (Rear) | Yes |
|---|
| Front Fender | Standard |
|---|
| Rear Fender | Standard |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Front Fender Flairs | Standard |
|---|
| Rear Fender Flairs | Standard |
|---|
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Hand Grips | Standard |
|---|
| Underseat Storage | Standard |
|---|
| Seat Specifications | Standard |
|---|
| Rear Hitch | Standard |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Radiator Guard | Yes |
|---|
| Metallic | No |
|---|