| Manufacturer | Polaris |
|---|
| Model | 2012 Polaris Ranger Rzr S 800 White / Orange Madness Le |
|---|
| Type | Sport UTV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Towing | 1500 lbs (680,4 kg) |
|---|
| Price | 13999 |
|---|
| Years Made | 2012 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | USA |
|---|
| Engine Type | Longitudinal In-Line |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 2 |
|---|
| No of Valves | 4 |
|---|
| Valve Configuration | OHV |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Compression Ratio | 0.41736111111111113 |
|---|
| Displacement | 46.4 cu in (760,4 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.99 in (7,6 cm) |
|---|
| Bore | 3.15 in (8,0 cm) |
|---|
| Fuel Injector Size | 1,6 in (4,1 cm) |
|---|
| Fuel Capacity | 7.3 gal (27,6 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
|---|
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
|---|
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
|---|
| No Of Driveline Modes | 2 |
|---|
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Material | Steel |
|---|
| Steering Type | Manual |
|---|
| Steering Control | Steering Wheel |
|---|
| Tire Manufacturer | Maxxis |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Tread Type | All Terrain |
|---|
| Front Tire Diameter | 27 in (68,6 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 27 in (68,6 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 9 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 12 |
|---|
| Rear Tire Width | 11 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 12 |
|---|
| Front Tire | Maxxis Bighorn: 27 x 9-12 |
|---|
| Rear Tire | Maxxis Bighorn: 27 x 11-12 |
|---|
| Front Suspension Travel | 12 in (30,5 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 12 in (30,5 cm) |
|---|
| Rows Total | 1 |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| LSD Position | Center |
|---|
| Seat Type | Bucket |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| No Of Seats | 2 |
|---|
| Light Type | Halogen |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Temperature Warning Type | Light |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Towing Capacity | 1500 lbs (680,4 kg) |
|---|
| Payload Capacity | 740 lbs (335,7 kg) |
|---|
| Bed Capacity | 300 lbs (136,1 kg) |
|---|
| Bed Width | 42 in (106,7 cm) |
|---|
| Bed Volume | 3.48 ft3 (0,1 m³) |
|---|
| Length | 104,0 in (264,3 cm) |
|---|
| Width | 60.5 in (153,7 cm) |
|---|
| Height | 70.5 in (179,1 cm) |
|---|
| Wheelbase | 77 in (195,6 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 12.5 in (31,8 cm) |
|---|
| Bed Length | 22 in (55,9 cm) |
|---|
| Bed Height | 6.5 in (16,5 cm) |
|---|
| Dry Weight | 1022 lbs (463,6 kg) |
|---|
| Tongue Weight | 150 lbs (68,0 kg) |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine Case Guard | No |
|---|
| Engine Braking | Standard |
|---|
| Tilt Steering | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Exterior Covers | Standard |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Brush Guard | Yes |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Front Mud Guards | No |
|---|
| Rear Mud Guards | No |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Headrest | Yes |
|---|
| Grab Rail or Strap | Standard |
|---|
| Seat Belts | Standard |
|---|
| Front Storage Well | Standard |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Chain Guard | No |
|---|
| Exhaust Guard | No |
|---|
| Cab Cage | Standard |
|---|
| Cab Rollbar | Standard |
|---|
| Metallic | No |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Tachometer | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|