| Manufacturer | Polaris |
|---|---|
| Model | 2019 Polaris Ranger 150 Efi |
| Type | Utility UTV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 |
| Price | 5499 |
| Years Made | 2019 |
| Recommend Min. Age | 10 |
| Factory | USA |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Air cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| Combustion | Fuel Injected |
| Starter | Electric |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Displacement | 9.2 cu in (150,8 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.28 in (5,8 cm) |
| Bore | 2.26 in (5,7 cm) |
| Fuel Capacity | 2.5 gal (9,5 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
| Primary Drive (Rear Wheel) | Chain |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | No |
| Driveline Type | 4X2 |
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
| No Of Driveline Modes | 1 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | Double A-Arm |
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Steering Wheel |
| Tire Manufacturer | Wanda |
| Wheels Composition | Steel |
| Front Tire Diameter | 22 in (55,9 cm) |
| Rear Tire Diameter | 22 in (55,9 cm) |
| Front Tire Width | 7 |
| Front Wheel Diameter | 10 |
| Rear Tire Width | 10 |
| Rear Wheel Diameter | 10 |
| Front Tire | Wanda: 22 x 7-10 |
| Rear Tire | Wanda: 22 x 10-10 |
| Front Suspension Travel | 5.1 in (13,0 cm) |
| Rear Suspension Travel | 6 in (15,2 cm) |
| Rows Total | 1 |
| Rear Shock Qty | 2 |
| Seat Type | Bucket |
| Seat Material | Vinyl |
| No Of Seats | 2 |
| No Of Cupholders | 0 |
| Cab Door Material | Soft |
| Cargo Bed Material | Polyethylene |
| Fuel Level Warning Type | Light |
| Temperature Warning Type | Gauge |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Payload Capacity | 50 lbs (22,7 kg) |
| Bed Capacity | 50 lbs (22,7 kg) |
| Bed Width | 42 in (106,7 cm) |
| Length | 85,0 in (215,8 cm) |
| Width | 48 in (121,9 cm) |
| Height | 58 in (147,3 cm) |
| Wheelbase | 65 in (165,1 cm) |
| Ground Clearance | 8 in (20,3 cm) |
| Bed Length | 21 in (53,3 cm) |
| Bed Height | 5 in (12,7 cm) |
| Turning Radius | 90,0 in (228,6 cm) |
| Dry Weight | 673 lbs (305,3 kg) |
| Fuel Injector | Yes |
| Carburetor | No |
| Speed Governor | Yes |
| Tilt Steering | Standard |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | No |
| Exterior Covers | Standard |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Light Guard | No |
| Front Bumper | Standard |
| Camouflage | No |
| Camouflage Trim | No |
| A-Arm Skid Plate (Front) | No |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
| Front Mud Guards | No |
| Full Length Skid Plate | No |
| Tail Light / Brake Light | Standard |
| Headrest | Yes |
| Grab Rail or Strap | Standard |
| Seat Belts | Standard |
| Removable Tailgate | No |
| Removable Sides | No |
| Satellite | No |
| Speedometer | Standard |
| Hour Meter | Standard |
| Voltage Meter | Standard |
| Chain Guard | No |
| Cab Cage | Standard |
| Cab Rollbar | Standard |
| Metallic | No |
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
| Service Reminder | Standard |
| Integral Tie-Down Hooks | No |
| Clock | Standard |
| Tachometer | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |
| Overdrive | No |
| Tilt | No |










