| Manufacturer | Polaris |
|---|
| Model | 2015 Polaris Rzr Xp 4 1000 Eps |
|---|
| Type | Sport UTV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 or AWD |
|---|
| Price | 22299 |
|---|
| Years Made | 2015 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | USA |
|---|
| Engine Manufacturer | ProStar |
|---|
| Engine Type | In-line |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 2 |
|---|
| No of Valves | 8 |
|---|
| Valve Configuration | DOHC |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Compression Ratio | 10.5:1 |
|---|
| Displacement | 60.9 cu in (998,0 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.89 in (7,3 cm) |
|---|
| Bore | 3.66 in (9,3 cm) |
|---|
| Fuel Injector Size | 1,9 in (4,8 cm) |
|---|
| Horsepower | 110 HP (82,0 kW) |
|---|
| Fuel Capacity | 9.5 gal (36,0 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
|---|
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
|---|
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or AWD |
|---|
| Driveline Manufacturer | On-Demand |
|---|
| No Of Driveline Modes | 2 |
|---|
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
|---|
| Front Brake Diameter | 9.8 in (24,9 cm) |
|---|
| Rear Brake Diameter | 9.8 in (24,9 cm) |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
|---|
| Front Suspension Manufacturer | Walker Evans |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent |
|---|
| Rear Suspension Manufacturer | Walker Evans |
|---|
| Rear Suspension Material | Steel |
|---|
| Steering Type | Power |
|---|
| Steering Control | Steering Wheel |
|---|
| Tire Manufacturer | Maxxis |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Front Tire Diameter | 29 in (73,7 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 29 in (73,7 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 9 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 14 |
|---|
| Rear Tire Width | 11 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 14 |
|---|
| Front Tire | Maxxis Bighorn 29 x 9-14 |
|---|
| Rear Tire | Maxxis Bighorn 29 x 11-14 |
|---|
| Front Suspension Travel | 16 in (40,6 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 18 in (45,7 cm) |
|---|
| Rows Total | 2 |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| LSD Position | Center |
|---|
| Seat Type | Bucket |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| No Of Seats | 4 |
|---|
| No Of Cupholders | 2 |
|---|
| Cab Door Material | Hard |
|---|
| Light Type | Halogen |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Temperature Warning Type | Light |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Payload Capacity | 900 lbs (408,2 kg) |
|---|
| Bed Capacity | 300 lbs (136,1 kg) |
|---|
| Bed Width | 38 in (96,5 cm) |
|---|
| Bed Volume | 2.6 ft3 (0,1 m³) |
|---|
| Length | 146,0 in (370,9 cm) |
|---|
| Width | 64 in (162,6 cm) |
|---|
| Height | 73.8 in (187,5 cm) |
|---|
| Wheelbase | 117 in (297,2 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 13.5 in (34,3 cm) |
|---|
| Bed Length | 23 in (58,4 cm) |
|---|
| Bed Height | 10 in (25,4 cm) |
|---|
| Dry Weight | 1596 lbs (723,9 kg) |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine Case Guard | No |
|---|
| Engine Braking | Standard |
|---|
| Tilt Steering | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | No |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Exterior Covers | Standard |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Front Fender Flairs | Standard |
|---|
| Rear Fender Flairs | Standard |
|---|
| Camouflage | No |
|---|
| Camouflage Trim | No |
|---|
| Front Mud Guards | No |
|---|
| Rear Mud Guards | No |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Headrest | Yes |
|---|
| Grab Rail or Strap | Standard |
|---|
| Seat Belts | Standard |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Voltage Meter | Standard |
|---|
| Chain Guard | No |
|---|
| Exhaust Guard | No |
|---|
| Cab Cage | Standard |
|---|
| Cab Rollbar | Standard |
|---|
| Paint | Standard |
|---|
| Lockable Storage | Standard |
|---|
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Tachometer | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|