| Manufacturer | Polaris |
|---|---|
| Model | 2005 Polaris Ranger Tm |
| Type | Utility UTV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 |
| Towing | 1000 lbs (453,6 kg) |
| Price | 6299 |
| Years Made | 2005 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | USA |
| Engine Type | Longitudinal Twin |
| Cooling System | Air cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 2 |
| No of Valves | 4 |
| Valve Configuration | OHV |
| Combustion | Carburetor |
| No Of Carburetors | 1 |
| Carburetion Manufacturer | Mikuni |
| Carburetor Size | 1,1 in (2,8 cm) |
| Starter | Electric |
| Compression Ratio | 8.3:1 |
| Displacement | 39.8 cu in (652,2 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.56 in (6,5 cm) |
| Bore | 3.15 in (8,0 cm) |
| Fuel Capacity | 8 gal (30,3 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Transmission Manufacturer | Polaris Variable Transmission (PVT) |
| Primary Drive (Rear Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 |
| No Of Driveline Modes | 1 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | McPherson Strut |
| Rear Suspension Type | Swing Arm |
| Steering Type | Manual |
| Steering Control | Steering Wheel |
| Tire Manufacturer | Carlisle |
| Wheels Composition | Steel |
| Front Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
| Rear Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
| Front Tire Width | 10 |
| Front Wheel Diameter | 12 |
| Rear Tire Width | 11 |
| Rear Wheel Diameter | 12 |
| Front Tire | 25 X 10-12 |
| Rear Tire | 25 X 11-12 |
| Front Suspension Travel | 4.6 in (11,7 cm) |
| Rear Suspension Travel | 4.3 in (10,9 cm) |
| Rows Total | 1 |
| Rear Shock Qty | 2 |
| Seat Type | Bench |
| Seat Material | Vinyl |
| No Of Seats | 3 |
| Cargo Bed Material | Polyethylene |
| Light Type | Halogen |
| Fuel Level Warning Type | Light |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 1000 lbs (453,6 kg) |
| Payload Capacity | 1250 lbs (567,0 kg) |
| Bed Capacity | 750 lbs (340,2 kg) |
| Bed Width | 36.5 in (92,7 cm) |
| Bed Volume | 12.5 ft3 (0,4 m³) |
| Storage Capacity | 83.6 gal (316,5 l) |
| Length | 113,0 in (287,1 cm) |
| Width | 60 in (152,4 cm) |
| Height | 72 in (182,9 cm) |
| Wheelbase | 76 in (193,0 cm) |
| Ground Clearance | 7.2 in (18,3 cm) |
| Bed Length | 54 in (137,2 cm) |
| Bed Height | 11.5 in (29,2 cm) |
| Turning Radius | 147,6 in (374,9 cm) |
| Dry Weight | 1050 lbs (476,3 kg) |
| Gross Veight | 2400 lbs (1088,6 kg) |
| Fuel Injector | No |
| Carburetor | Yes |
| Engine Braking | Standard |
| Rear Unlocking Differential | Yes |
| Rear Solid Axle | No |
| Exterior Covers | Standard |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Brush Guard | Yes |
| Front Bumper | Standard |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
| Full Length Skid Plate | Yes |
| Headlight | Standard |
| Tail Light / Brake Light | Standard |
| Headrest | No |
| Grab Rail or Strap | Standard |
| Seat Belts | Standard |
| Hour Meter | Standard |
| Chain Guard | No |
| Cab Rollbar | Standard |
| Cab / Bed Divider | Standard |
| Metallic | No |
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
| Power Outlet | Standard |
| Cupholder | Standard |
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
| Overdrive | No |










