| Manufacturer | Kubota |
|---|---|
| Model | 2005 Kubota Rtv900 Work Site |
| Type | Utility UTV |
| Fuel | Diesel |
| Transmission | Automatic |
| Drive | 4X2 or 4X4 |
| Towing | 1300 lbs (589,7 kg) |
| Years Made | 2005 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | Japan |
| Engine Manufacturer | Kubota |
| Engine Type | In-line |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| No of Cylinders | 3 |
| Valve Configuration | OHV |
| Starter | Electric |
| Compression Ratio | 0.9590277777777777 |
| Displacement | 54.8 cu in (898,0 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.9 in (7,4 cm) |
| Bore | 2.8 in (7,1 cm) |
| Horsepower | 21.6 HP (16,1 kW) |
| Torque | 40.5 ft-lbs (54,9 Nm) |
| Horsepower RPM | 3200 |
| Torque RPM | 3200 |
| Fuel Capacity | 7.4 gal (28,0 l) |
| Transmission Type | Automatic |
| No Of Speeds | 3 |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Front Suspension Type | McPherson Strut |
| Rear Suspension Type | De Dion Semi Independent |
| Steering Control | Steering Wheel |
| Wheels Composition | Steel |
| Tread Type | All Terrain |
| Tire Types | Tubeless |
| Front Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
| Rear Tire Diameter | 25 in (63,5 cm) |
| Front Tire Width | 10 |
| Front Wheel Diameter | 12 |
| Rear Tire Width | 11 |
| Rear Wheel Diameter | 12 |
| Front Tire | 25 x 10 – 12 |
| Rear Tire | 25 x 11 – 12 |
| Rows Total | 1 |
| Rear Shock Qty | 2 |
| Seat Type | Bench |
| Seat Material | Vinyl |
| No Of Seats | 2 |
| Cargo Bed Material | Steel |
| Light Type | Halogen |
| Temperature Warning Type | Gauge |
| Towing Capacity | 1300 lbs (589,7 kg) |
| Payload Capacity | 1630 lbs (739,4 kg) |
| Bed Capacity | 1102 lbs (499,9 kg) |
| Bed Width | 52 in (132,1 cm) |
| Bed Volume | 16 ft3 (0,5 m³) |
| Length | 119,3 in (303,0 cm) |
| Width | 59.8 in (151,9 cm) |
| Front Tread Width | 45.3 in (115,1 cm) |
| Rear Tread Width | 46.5 in (118,1 cm) |
| Height | 79.3 in (201,4 cm) |
| Wheelbase | 77.4 in (196,6 cm) |
| Ground Clearance | 8.3 in (21,1 cm) |
| Bed Length | 46.7 in (118,6 cm) |
| Bed Height | 11.4 in (29,0 cm) |
| Turning Radius | 25,2 in (64,0 cm) |
| Dry Weight | 1830 lbs (830,1 kg) |
| Carburetion | Standard |
| Brush Guard | Yes |
| Front Bumper | Standard |
| Front Fender Flairs | Standard |
| Rear Fender Flairs | Standard |
| Nerf Bars | Standard |
| Front Mud Guards | Yes |
| Rear Mud Guards | Yes |
| Headlight | Standard |
| Tail Light / Brake Light | Standard |
| Grab Rail or Strap | Standard |
| Seat Belts | Standard |
| Cab Rollbar | Standard |
| Cab / Bed Divider | Standard |
| Metallic | No |
| Cupholder | Standard |










