| Manufacturer | Kawasaki |
|---|
| Model | 2021 Kawasaki Teryx Krx 1000 Es |
|---|
| Type | Sport UTV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Price | 24399 |
|---|
| Years Made | 2021 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | Japan |
|---|
| Engine Type | Parallel Twin |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 2 |
|---|
| No of Valves | 4 |
|---|
| Valve Configuration | DOHC |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Compression Ratio | 11.5:1 |
|---|
| Displacement | 60.9 cu in (998,0 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.96 in (7,5 cm) |
|---|
| Bore | 3.62 in (9,2 cm) |
|---|
| Fuel Injector Size | 2,0 in (5,1 cm) |
|---|
| Torque | 76.7 ft-lbs (104,0 Nm) |
|---|
| Torque RPM | 7000 |
|---|
| Fuel Capacity | 10.6 gal (40,1 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
|---|
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 2 |
|---|
| Front Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
|---|
| Front Brake Diameter | 10.2 in (25,9 cm) |
|---|
| Rear Brake Diameter | 10.2 in (25,9 cm) |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double Wishbone |
|---|
| Front Suspension Manufacturer | Fox Podium |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent |
|---|
| Rear Suspension Manufacturer | Fox Podium |
|---|
| Steering Type | Power |
|---|
| Steering Control | Steering Wheel |
|---|
| Tire Manufacturer | Maxxis |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Front Tire Diameter | 31 in (78,7 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 31 in (78,7 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 10 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 15 |
|---|
| Rear Tire Width | 10 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 15 |
|---|
| Front Tire | Maxxis Carnivore: 31 x 10.00R15 8PR |
|---|
| Rear Tire | Maxxis Carnivore: 31 x 10.00R15 8PR |
|---|
| Front Suspension Travel | 18.6 in (47,2 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 21.1 in (53,6 cm) |
|---|
| Rows Total | 1 |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| LSD Position | Front |
|---|
| Seat Type | Bucket |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Height | 31.5 in (80,0 cm) |
|---|
| No Of Seats | 2 |
|---|
| Adjustment Type | Shock Mounted Adjustment |
|---|
| No Of Cupholders | 5 |
|---|
| Cab Door Material | Hard |
|---|
| Cargo Bed Material | Polyethylene |
|---|
| Cab Canopy Material | Hard |
|---|
| Light Type | LED |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Temperature Warning Type | Gauge |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Payload Capacity | 781 lbs (354,3 kg) |
|---|
| Bed Capacity | 351 lbs (159,2 kg) |
|---|
| Bed Width | 33.1 in (84,1 cm) |
|---|
| Length | 132,1 in (335,6 cm) |
|---|
| Width | 68.1 in (173,0 cm) |
|---|
| Front Tread Width | 59.3 in (150,6 cm) |
|---|
| Rear Tread Width | 59.4 in (150,9 cm) |
|---|
| Height | 77 in (195,6 cm) |
|---|
| Wheelbase | 98.8 in (251,0 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 14.4 in (36,6 cm) |
|---|
| Bed Length | 14.6 in (37,1 cm) |
|---|
| Bed Height | 9.1 in (23,1 cm) |
|---|
| Turning Radius | 243,6 in (618,7 cm) |
|---|
| Wet Weight | 1944.8 lbs (882,1 kg) |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine Braking | Standard |
|---|
| Speed Governor | No |
|---|
| Tilt Steering | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | Yes |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Brush Guard | Yes |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Camouflage | No |
|---|
| Camouflage Trim | No |
|---|
| Rear Mud Guards | No |
|---|
| CV Boot Cover | No |
|---|
| Full Length Skid Plate | Yes |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Tail Light / Brake Light | Standard |
|---|
| Headrest | Yes |
|---|
| Grab Rail or Strap | Standard |
|---|
| Seat Belts | Standard |
|---|
| Mobile App Instrumentation | Yes |
|---|
| Rear Hitch | Standard |
|---|
| Removable Tailgate | No |
|---|
| Removable Sides | No |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Chain Guard | No |
|---|
| Cab Cage | Standard |
|---|
| Cab Rollbar | Standard |
|---|
| Metallic | Yes |
|---|
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Service Reminder | Standard |
|---|
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
|---|
| Snorkel Air Intake | Standard |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Tachometer | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|
| Tilt | No |
|---|