| Manufacturer | Honda |
|---|
| Model | 2024 Honda Talon 1000X 4 |
|---|
| Type | Sport UTV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Manual (Automatic Clutch) |
|---|
| Drive | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Price | 22899 |
|---|
| Years Made | 2024 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | USA |
|---|
| Engine Type | Parallel Twin |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 2 |
|---|
| No of Valves | 8 |
|---|
| Valve Configuration | OHV |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Compression Ratio | 0.41736111111111113 |
|---|
| Displacement | 60.9 cu in (998,0 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.96 in (7,5 cm) |
|---|
| Bore | 3.62 in (9,2 cm) |
|---|
| Fuel Injector Size | 1,8 in (4,6 cm) |
|---|
| Fuel Capacity | 7.7 gal (29,1 l) |
|---|
| Fuel Capacity Reserve | 0.9 gal (3,4 l) |
|---|
| Transmission Type | Manual (Automatic Clutch) |
|---|
| Primary Drive (Rear Wheel) | Shaft |
|---|
| No Of Speeds | 6 |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 2 |
|---|
| Front Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
|---|
| Front Brake Diameter | 9.8 in (24,9 cm) |
|---|
| Rear Brake Diameter | 9.8 in (24,9 cm) |
|---|
| Front Suspension Type | Independent Double Wishbone |
|---|
| Front Suspension Manufacturer | Showa |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent |
|---|
| Rear Suspension Manufacturer | Showa |
|---|
| Rear Suspension Material | Steel |
|---|
| Steering Type | Power |
|---|
| Steering Control | Steering Wheel |
|---|
| Tire Manufacturer | Kenda |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Front Tire Diameter | 28 in (71,1 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 28 in (71,1 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 9 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 15 |
|---|
| Rear Tire Width | 11 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 15 |
|---|
| Front Tire | Kenda: 28 x 9-15 |
|---|
| Rear Tire | Kenda: 28 x 11-15 |
|---|
| Front Suspension Travel | 14.6 in (37,1 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 15 in (38,1 cm) |
|---|
| Rows Total | 2 |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| Seat Type | Bucket |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| Seat Height | 28.4 in (72,1 cm) |
|---|
| No Of Seats | 4 |
|---|
| No Of Cupholders | 2 |
|---|
| Cab Door Material | Hard |
|---|
| Cab Canopy Material | Hard |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Temperature Warning Type | Gauge |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Bed Capacity | 299 lbs (135,6 kg) |
|---|
| Length | 152.5 in (387,4 cm) |
|---|
| Width | 64 in (162,6 cm) |
|---|
| Height | 78.4 in (199,1 cm) |
|---|
| Wheelbase | 116.4 in (295,7 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 12.8 in (32,5 cm) |
|---|
| Turning Radius | 260,4 in (661,4 cm) |
|---|
| Wet Weight | 1790 lbs (811,9 kg) |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine | Standard |
|---|
| Carburetion | Standard |
|---|
| Engine Case Guard | Yes |
|---|
| Engine Braking | Standard |
|---|
| Speed Governor | No |
|---|
| Tilt Steering | Standard |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Brakes | Standard |
|---|
| Wheels | Standard |
|---|
| Tires | Standard |
|---|
| Exterior Covers | Standard |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Bash Plate (Rear) | Yes |
|---|
| Brush Guard | Yes |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Rear Bumper | Standard |
|---|
| Front Fender Flairs | Standard |
|---|
| Rear Fender Flairs | Optional |
|---|
| Camouflage | No |
|---|
| Camouflage Trim | No |
|---|
| Exterior Guards | Standard |
|---|
| Nerf Bars | Optional |
|---|
| Skid Plate | Standard |
|---|
| Front Mud Guards | No |
|---|
| Rear Mud Guards | No |
|---|
| CV Boot Cover | Yes |
|---|
| Full Length Skid Plate | No |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Work Light Front or Rear | Optional |
|---|
| Headrest | Yes |
|---|
| Grab Rail or Strap | Standard |
|---|
| Seat Belts | Standard |
|---|
| Seat Specifications | Standard |
|---|
| Windshield Mounts | Optional |
|---|
| Rearview Mirrors | Optional |
|---|
| Radio | Optional |
|---|
| Speakers | Optional |
|---|
| Navigation System | Optional |
|---|
| GPS | Optional |
|---|
| Compass | Optional |
|---|
| Cargo Bed | Standard |
|---|
| Storage Cover | Optional |
|---|
| Removable Tailgate | No |
|---|
| Removable Sides | No |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Temperature Warning | Standard |
|---|
| Type Lights | LED |
|---|
| Chain Guard | No |
|---|
| Exhaust Guard | No |
|---|
| Radiator Guard | Yes |
|---|
| Cab Cage | Standard |
|---|
| Cab Rollbar | Standard |
|---|
| Windshield | Optional |
|---|
| Cab / Bed Divider | Standard |
|---|
| Cab Doors | Standard |
|---|
| Metallic | Yes |
|---|
| Paint | Standard |
|---|
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Service Reminder | Standard |
|---|
| Cupholder | Standard |
|---|
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
|---|
| Roller Fairlead | Optional |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|
| Tilt | No |
|---|
| Floor Mats | Optional |
|---|