| Manufacturer | Cub Cadet |
|---|---|
| Model | 2021 Cub Cadet Challenger 400 |
| Type | Utility UTV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X4 |
| Towing | 1200 lbs (544,3 kg) |
| Price | 7999 |
| Years Made | 2021 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | USA |
| Engine Manufacturer | Subaru |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Air cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| No of Valves | 2 |
| Valve Configuration | OHV |
| Combustion | Carburetor |
| No Of Carburetors | 1 |
| Starter | Electric |
| Displacement | 24.6 cu in (403,1 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.56 in (6,5 cm) |
| Bore | 3.5 in (8,9 cm) |
| Horsepower | 14 HP (10,4 kW) |
| Torque | 19.9 ft-lbs (27,0 Nm) |
| Horsepower RPM | 3600 |
| Torque RPM | 4000 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15,1 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X4 |
| No Of Driveline Modes | 1 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | Double A-Arm |
| Rear Suspension Type | Rigid |
| Steering Type | Rack & Pinion |
| Steering Control | Steering Wheel |
| Wheels Composition | Aluminum |
| Front Tire Diameter | 24 in (61,0 cm) |
| Rear Tire Diameter | 24 in (61,0 cm) |
| Front Tire Width | 8 |
| Front Wheel Diameter | 12 |
| Rear Tire Width | 9 |
| Rear Wheel Diameter | 12 |
| Front Tire | 24 x 8-12 |
| Rear Tire | 24 x 9-12 |
| Rows Total | 1 |
| Rear Shock Qty | 2 |
| Seat Type | Bucket |
| Seat Material | Vinyl |
| No Of Seats | 2 |
| No Of Cupholders | 2 |
| Cargo Bed Material | Steel |
| Cab Canopy Material | Hard |
| Light Type | LED |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Light |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 1200 lbs (544,3 kg) |
| Bed Capacity | 400 lbs (181,4 kg) |
| Bed Width | 37 in (94,0 cm) |
| Length | 99,5 in (252,7 cm) |
| Width | 50 in (127,0 cm) |
| Height | 76 in (193,0 cm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (14,0 cm) |
| Bed Length | 27 in (68,6 cm) |
| Bed Height | 12 in (30,5 cm) |
| Dry Weight | 900 lbs (408,2 kg) |
| Fuel Injector | No |
| Carburetor | Yes |
| Speed Governor | No |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | Yes |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Light Guard | No |
| Front Bumper | Standard |
| Camouflage | No |
| Camouflage Trim | No |
| A-Arm Skid Plate (Front) | No |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | No |
| Front Mud Guards | No |
| Rear Mud Guards | No |
| CV Boot Cover | Yes |
| Headlight | Standard |
| Tail Light / Brake Light | Standard |
| Headrest | Yes |
| Grab Rail or Strap | Standard |
| Seat Belts | Standard |
| Cargo Bed Liner | Standard |
| Removable Tailgate | No |
| Removable Sides | No |
| Satellite | No |
| Speedometer | Standard |
| Chain Guard | No |
| Cab Cage | Standard |
| Cab Rollbar | Standard |
| Metallic | No |
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
| Power Outlet | Standard |
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
| Clock | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |
| Tilt | No |










