| Manufacturer | Cfmoto |
|---|---|
| Model | 2018 Cfmoto Zforce 500 Trail |
| Type | Sport UTV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or 4X4 |
| Price | 8999 |
| Years Made | 2018 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | China |
| Engine Type | Single-Cylinder |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 1 |
| No of Valves | 4 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Combustion | Fuel Injected |
| Starter | Electric |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Displacement | 30.2 cu in (494,9 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 3 in (7,6 cm) |
| Bore | 3.58 in (9,1 cm) |
| Horsepower | 38 HP (28,3 kW) |
| Torque | 32 ft-lbs (43,4 Nm) |
| Horsepower RPM | 6800 |
| Torque RPM | 5800 |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Chain |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
| No Of Driveline Modes | 2 |
| Front Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension Type | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Power |
| Steering Control | Steering Wheel |
| Tire Manufacturer | CST |
| Wheels Composition | Aluminum |
| Tread Type | All Terrain |
| Tire Types | Tubeless |
| Front Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
| Rear Tire Diameter | 26 in (66,0 cm) |
| Front Tire Width | 9 |
| Front Wheel Diameter | 14 |
| Rear Tire Width | 11 |
| Rear Wheel Diameter | 14 |
| Front Tire | 26 x 9 – 14 |
| Rear Tire | 26 x 11 – 14 |
| Rows Total | 1 |
| Rear Shock Qty | 2 |
| Seat Type | Bucket |
| Seat Material | Vinyl |
| No Of Seats | 2 |
| Cab Door Material | Soft |
| Cab Canopy Material | Hard |
| Light Type | High Intensity Discharge |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Gauge |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Length | 113,0 in (287,1 cm) |
| Width | 50 in (127,0 cm) |
| Height | 70 in (177,8 cm) |
| Wheelbase | 80 in (203,2 cm) |
| Ground Clearance | 11.2 in (28,4 cm) |
| Dry Weight | 1228 lbs (557,0 kg) |
| Max. Weight | 3000 lbs (1360,8 kg) |
| Fuel Injector | Yes |
| Carburetor | No |
| Engine Case Guard | No |
| Engine Braking | Standard |
| Tilt Steering | Standard |
| Rear Unlocking Differential | No |
| Rear Solid Axle | No |
| Exterior Covers | Standard |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Brush Guard | Yes |
| Front Bumper | Standard |
| Rear Bumper | Standard |
| Front Fender Flairs | Standard |
| Rear Fender Flairs | Standard |
| Camouflage | No |
| Camouflage Trim | No |
| A-Arm Skid Plate (Front) | Yes |
| A-Arm Skid Plate (Rear) | Yes |
| Front Mud Guards | No |
| Rear Mud Guards | No |
| Headlight | Standard |
| Headrest | Yes |
| Grab Rail or Strap | Standard |
| Seat Belts | Standard |
| Rearview Mirrors | Standard |
| Front Storage Well | Standard |
| Speedometer | Standard |
| Chain Guard | No |
| Exhaust Guard | No |
| Cab Cage | Standard |
| Cab Rollbar | Standard |
| Metallic | No |
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
| Power Outlet | Standard |
| Winch Mount | Standard |
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
| Roller Fairlead | Standard |
| Clock | Standard |
| Tachometer | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |










