| Manufacturer | Can-Am |
|---|
| Model | 2020 Can-Am Defender Max Xt Hd10 Cab |
|---|
| Type | Utility UTV |
|---|
| Fuel | Gasoline |
|---|
| Transmission | Continuously Variable |
|---|
| Drive | 4X2 or 4X4 |
|---|
| Towing | 2500 lbs (1134,0 kg) |
|---|
| Price | 26899 |
|---|
| Years Made | 2020 |
|---|
| Recommend Min. Age | 16 |
|---|
| Factory | Canada |
|---|
| Engine Manufacturer | Rotax |
|---|
| Engine Type | V Twin |
|---|
| Cooling System | Liquid cooled |
|---|
| Fuel Type | Gasoline |
|---|
| No of Cylinders | 2 |
|---|
| No of Valves | 8 |
|---|
| Valve Configuration | SOHC |
|---|
| Combustion | Fuel Injected |
|---|
| Starter | Electric |
|---|
| Displacement | 59.5 cu in (975,0 cc) |
|---|
| Engine Stroke | Four Stroke |
|---|
| Stroke | 2.95 in (7,5 cm) |
|---|
| Bore | 3.58 in (9,1 cm) |
|---|
| Horsepower | 82 HP (61,1 kW) |
|---|
| Torque | 69 ft-lbs (93,6 Nm) |
|---|
| Fuel Capacity | 10.6 gal (40,1 l) |
|---|
| Transmission Type | Continuously Variable |
|---|
| Transmission Manufacturer | PRO-TORQ |
|---|
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
|---|
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
|---|
| Reverse | Yes |
|---|
| High-Low Range | Yes |
|---|
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
|---|
| No Of Driveline Modes | 3 |
|---|
| Front Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
|---|
| Rear Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
|---|
| Front Suspension Type | Double A-Arm |
|---|
| Rear Suspension Type | Independent |
|---|
| Rear Suspension Manufacturer | Trailing Torsional A-arms (TTA-HD) |
|---|
| Rear Suspension Material | Steel |
|---|
| Steering Type | Power |
|---|
| Steering Control | Steering Wheel |
|---|
| Tire Manufacturer | Maxxis |
|---|
| Wheels Composition | Aluminum |
|---|
| Tread Type | Knobby |
|---|
| Front Tire Diameter | 27 in (68,6 cm) |
|---|
| Rear Tire Diameter | 27 in (68,6 cm) |
|---|
| Front Tire Width | 9 |
|---|
| Front Wheel Diameter | 14 |
|---|
| Rear Tire Width | 11 |
|---|
| Rear Wheel Diameter | 14 |
|---|
| Front Tire | Maxxis Bighorn 2.0 27 x 9-14 |
|---|
| Rear Tire | Maxxis Bighorn 2.0 27 x 11-14 |
|---|
| Front Suspension Travel | 10 in (25,4 cm) |
|---|
| Rear Suspension Travel | 10 in (25,4 cm) |
|---|
| Rows Total | 2 |
|---|
| Rear Shock Qty | 2 |
|---|
| Diff Lock Make | ViscoLok |
|---|
| Seat Type | Bench |
|---|
| Seat Material | Vinyl |
|---|
| No Of Seats | 6 |
|---|
| Adjustment Type | Shock Mounted Adjustment |
|---|
| No Of Cupholders | 2 |
|---|
| Cab Door Material | Hard |
|---|
| Cab Canopy Material | Hard |
|---|
| Light Type | Halogen |
|---|
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
|---|
| Temperature Warning Type | Light |
|---|
| Frame | Steel |
|---|
| Body Material | Plastic |
|---|
| Towing Capacity | 2500 lbs (1134,0 kg) |
|---|
| Payload Capacity | 1300 lbs (589,7 kg) |
|---|
| Bed Capacity | 1000 lbs (453,6 kg) |
|---|
| Bed Width | 54.5 in (138,4 cm) |
|---|
| Storage Capacity | 14 gal (53,0 l) |
|---|
| Length | 158,3 in (402,0 cm) |
|---|
| Width | 65 in (165,1 cm) |
|---|
| Height | 79 in (200,7 cm) |
|---|
| Wheelbase | 115.5 in (293,4 cm) |
|---|
| Ground Clearance | 12 in (30,5 cm) |
|---|
| Bed Length | 38 in (96,5 cm) |
|---|
| Bed Height | 12 in (30,5 cm) |
|---|
| Dry Weight | 2301.6 lbs (1044,0 kg) |
|---|
| Max. Weight | 4500 lbs (2041,2 kg) |
|---|
| Fuel Injector | Yes |
|---|
| Carburetor | No |
|---|
| Engine Case Guard | No |
|---|
| Engine Braking | Standard |
|---|
| Turbocharged | No |
|---|
| Supercharged | No |
|---|
| Tilt Steering | Standard |
|---|
| Rear Unlocking Differential | Yes |
|---|
| Rear Solid Axle | No |
|---|
| Bash Plate (Front) | Yes |
|---|
| Front Bumper | Standard |
|---|
| Camouflage | No |
|---|
| Front Mud Guards | No |
|---|
| Rear Mud Guards | No |
|---|
| CV Boot Cover | Yes |
|---|
| Full Length Skid Plate | Yes |
|---|
| Swing Arm Skid Plate | No |
|---|
| Drive Shaft Skid Plate | No |
|---|
| Headlight | Standard |
|---|
| Tail Light / Brake Light | Standard |
|---|
| Windshield Washer Motor | Standard |
|---|
| Underseat Storage | Standard |
|---|
| Headrest | Yes |
|---|
| Grab Rail or Strap | Standard |
|---|
| Seat Belts | Standard |
|---|
| Height Adjustable | No |
|---|
| Tinted | No |
|---|
| Speedometer | Standard |
|---|
| Hour Meter | Standard |
|---|
| Voltage Meter | Standard |
|---|
| Chain Guard | No |
|---|
| Exhaust Guard | No |
|---|
| Cab Cage | Standard |
|---|
| Cab Rollbar | Standard |
|---|
| Windshield Wipers | Standard |
|---|
| Cab / Bed Divider | Standard |
|---|
| Metallic | No |
|---|
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
|---|
| Power Outlet | Standard |
|---|
| Winch Mount | Standard |
|---|
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
|---|
| Roller Fairlead | Standard |
|---|
| Clock | Standard |
|---|
| Tachometer | Standard |
|---|
| Digital Instrumentation | Standard |
|---|
| Heated | No |
|---|