| Manufacturer | Can-Am |
|---|---|
| Model | 2020 Can-Am Defender Max X Mr Hd10 |
| Type | Utility UTV |
| Fuel | Gasoline |
| Transmission | Continuously Variable |
| Drive | 4X2 or 4X4 |
| Towing | 2500 lbs (1134,0 kg) |
| Price | 21399 |
| Years Made | 2020 |
| Recommend Min. Age | 16 |
| Factory | Canada |
| Engine Manufacturer | Rotax |
| Engine Type | V Twin |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Type | Gasoline |
| No of Cylinders | 2 |
| No of Valves | 8 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Combustion | Fuel Injected |
| Starter | Electric |
| Displacement | 59.5 cu in (975,0 cc) |
| Engine Stroke | Four Stroke |
| Stroke | 2.95 in (7,5 cm) |
| Bore | 3.58 in (9,1 cm) |
| Horsepower | 82 HP (61,1 kW) |
| Torque | 69 ft-lbs (93,6 Nm) |
| Fuel Capacity | 10.6 gal (40,1 l) |
| Transmission Type | Continuously Variable |
| Transmission Manufacturer | PRO-TORQ |
| Primary Drive (Front Wheel) | Shaft |
| Primary Drive (Engine and Transmission) | Belt |
| Reverse | Yes |
| High-Low Range | Yes |
| Driveline Type | 4X2 or 4X4 |
| No Of Driveline Modes | 3 |
| Front Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Brake Type | Dual Hydraulic Disc |
| Front Suspension Type | Double A-Arm |
| Rear Suspension Type | Independent |
| Rear Suspension Manufacturer | Trailing Torsional A-arms (TTA-HD) |
| Rear Suspension Material | Steel |
| Steering Type | Power |
| Steering Control | Steering Wheel |
| Tire Manufacturer | ITP |
| Wheels Composition | Aluminum |
| Tread Type | Knobby |
| Front Tire Diameter | 30 in (76,2 cm) |
| Rear Tire Diameter | 30 in (76,2 cm) |
| Front Tire Width | 9 |
| Front Wheel Diameter | 14 |
| Rear Tire Width | 11 |
| Rear Wheel Diameter | 14 |
| Front Tire | ITP Cryptid 30 x 9-14 |
| Rear Tire | ITP Cryptid 30 x 11-14 |
| Front Suspension Travel | 10 in (25,4 cm) |
| Rear Suspension Travel | 10 in (25,4 cm) |
| Rows Total | 2 |
| Rear Shock Qty | 2 |
| Diff Lock Make | Smart-Lok |
| Seat Type | Bench |
| Seat Material | Vinyl |
| No Of Seats | 6 |
| Adjustment Type | Shock Mounted Adjustment |
| No Of Cupholders | 2 |
| Cab Door Material | Soft |
| Light Type | Halogen |
| Fuel Level Warning Type | Gauge |
| Temperature Warning Type | Light |
| Frame | Steel |
| Body Material | Plastic |
| Towing Capacity | 2500 lbs (1134,0 kg) |
| Payload Capacity | 1650 lbs (748,4 kg) |
| Bed Capacity | 1000 lbs (453,6 kg) |
| Bed Width | 54.5 in (138,4 cm) |
| Storage Capacity | 16.9 gal (64,0 l) |
| Length | 161,9 in (411,2 cm) |
| Width | 64 in (162,6 cm) |
| Height | 82 in (208,3 cm) |
| Wheelbase | 115.5 in (293,4 cm) |
| Ground Clearance | 15 in (38,1 cm) |
| Bed Length | 38 in (96,5 cm) |
| Bed Height | 12 in (30,5 cm) |
| Dry Weight | 1999 lbs (906,7 kg) |
| Max. Weight | 4500 lbs (2041,2 kg) |
| Fuel Injector | Yes |
| Carburetor | No |
| Engine Case Guard | No |
| Engine Braking | Standard |
| Turbocharged | No |
| Supercharged | No |
| Tilt Steering | Standard |
| Rear Unlocking Differential | Yes |
| Rear Solid Axle | No |
| Bash Plate (Front) | Yes |
| Front Bumper | Standard |
| Camouflage | No |
| Front Mud Guards | Yes |
| Rear Mud Guards | Yes |
| CV Boot Cover | Yes |
| Full Length Skid Plate | Yes |
| Swing Arm Skid Plate | No |
| Drive Shaft Skid Plate | No |
| Headlight | Standard |
| Tail Light / Brake Light | Standard |
| Underseat Storage | Standard |
| Headrest | Yes |
| Grab Rail or Strap | Standard |
| Seat Belts | Standard |
| Speedometer | Standard |
| Hour Meter | Standard |
| Voltage Meter | Standard |
| Chain Guard | No |
| Exhaust Guard | No |
| Cab Cage | Standard |
| Cab Rollbar | Standard |
| Cab / Bed Divider | Standard |
| Paint | Standard |
| Glove Box / Dash Storage | Standard |
| Power Outlet | Standard |
| Integral Tie-Down Hooks | Yes |
| Roller Fairlead | Standard |
| Clock | Standard |
| Tachometer | Standard |
| Digital Instrumentation | Standard |










